Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa ilçesi Uluabat Gölü eteklerinde yer almaktadır. İlçenin denizden yüksekliği 25-40 metre arasında değişmektedir.

Mustafakemalpaşa ilçesi Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 84 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe Akdeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır. Mustafakemalpaşa, Bursa nüfusunun yaklaşık %5’ini karşılamaktadır.

 Ekonomik Yapısı

İlçenin temel gelir kaynağı tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Uluabat Gölü üzerinde tatlısu balıkçılığı da gerçekleştirilmektedir. İlçe üzerinde bor mineralleri, linyit yatakları ve madensuyu kaynakları yer almaktadır. İlçe üzerinde pek çok sanayi kuruluşu yer almaktadır. Kemalpaşa tatlısıda son derece ünlüdür.Kemalpaşa tatlısı, Bursa’nın markaları arasında bulunmaktadır. Türkiye’nin bütün market ve pazarlarında hazır şekilde bu tatlı yer almaktadır.

Tümbüldek Kaplıcaları

Tümbüldek Kaplıcaları iki kubbeli şekilde tasarlanmış hamamı ve çevresindeki konaklama evleri ile hizmet ulaştırmaktadır. Eski zamanlarda yana kaplıcaların bu yöre üzerinde varlığını sürdürmektedir. Bahariye Köyü’nde yer alan tarihi hamam kalıntıları da bu tarihi göstermektedir.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi fay hatlarının çökmesi ile meydana gelmiştir. Şelalenin kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sunmaktadır. Gezi alanı ve piknik yeri olarak kullanılan Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları içerisinde tertemiz havası ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Dilerseniz aracınız ile beraber alabalık lokantalarına gidebilir, temiz havada mükemmel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Uluabat Gölü

Ulubat gölü Mustafakemalpaşa dışında Karacabey ve Nilüfer ilçelerinin sınırlarında da yer almaktadır. 13 .500 ha alanı bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği ise yaklaşık olarak 9m’dir. Mustafakemalpaşa Çayından beslenen bu göl Uluabat Deresi ile Susurluk Nehrine karışarak ilerlemektedir. Bu gölrüzgarlı havalarda bulanıklaşmaktadır.

Bursa Haberlerine Ulaşın

Mustafakemalpaşa Haberleri hakkında tüm yerel ve ulusal haberleri internet adresimizde kolayca bulabilirsiniz.Güncel medya haberleri ile beraber dünya ve son dakika haberlerine anında buradan ulaşabilirsiniz. Sondakika Mustafakemalpaşa internet üzerinden haber okumak istediğiniz zaman anında hizmet ulaştırmaktadır.

Haber esnasında herhangi bir şekilde polemik yaratmaya gerek kalmadan doğru ve tarafsız güncel haberleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Dijital ortamda online olarak yerel gazete okumak için hemen sitemizden kolayca yararlanabilirsiniz. Yerel ve ülke gündeminde ortaya çıkan tüm haberler buradan sizlere ulaştırılmaktadır.

bursabasin.com ile Mustafakemalpaşa Haberini bizlere her zaman en doğru haber paylaşımlarını sunmaya devam edecek bizlerde yayın hayatlarında başarılar dileriz.