Nilüfer

Bursa’nın Nilüfer çayından ismini alan Nilüfer ilçesi, Mudanya, Osmangazi, Orhaneli ve Mustafakemalpaşa ile çevrilir. Bursa haber size bu doğa cennetinden en güzel haberleri alma şansını sunuyor.

Karting pisti ve Nilüfer gölüyle dikkat çeken bu ilçemiz, Nilüfer haber sitesine mükemmel kent planlamasıyla konu edinmektedir. Meşhur Gölyazı da bu ilçenin sınırları dahilindedir. Apollon tarafından korunan tapınak, Roma devrinden kalan tapınaklar ve yapılar bölgenin doğal zenginliğinin en güzel örneklerinden biridir. Cumhuriyet döneminde Selanikli Türklerin yerleştirildiği Nilüfer, Bursa’nın üç merkez ilçesinden biridir. Ayrıca kentin en önemli sanayi bölgesi de bu ilçededir. Uludağ Üniversitesi de ilçenin sınırlarında olduğundan öğrencilerin yoğun bir ikamet alanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğiyle festivaller, kültürel etkinlikler ve tiyatro gibi sosyal faaliyetlerin de en yoğun olduğu bölgelerden biri haline gelmiştir.

Hastaneler İlçesi

Nilüfer haberleri takip ediyorsanız hastanelerle ilgili olayların geçtiği yer de muhtemelen burası olacaktır. Üniversite hastanesinin yanı sıra 2 özel hastanenin de bulunduğu Nilüfer’de 4 sağlık ocağı ve çeşitli sağlık kurumları bulunuyor. Her yıl 5 gün süren sağlık fuarına da bu ilçemiz ev sahipliği yapıyor. Nilüfer’de yaşayanların doğaya, etkinliğe ve huzura doyacakları zamanlar geçireceği aşikardır.

Ağlayan çınar olarak bilinen ve ağacın öz suyunun akması nedeniyle ağlıyor gibi görünen bu çınarın hikayesi de son derece etkileyicidir. Bir Rum kızı olan Eleni ile Türk genci Mehmet mübadele döneminden biraz evvel her zaman burada buluşurmuş. Köylerin boşaltılmasının ardından Eleni’yi arayan Mehmet, yolda kızın abilerini görünce onu sormuş. Abileriyle arasında münakaşa çıkınca da bıçaklanmış. Yaralı vaziyette ağacın oraya giden Mehmet, Eleni’yi beklerken ölmüş. Durumu haber alan ve hemen çınar ağacının yanına koşan Eleni ise onun öldüğünü görünce intihar etmiş. Bu yüzden asırlık çınardan hep kan damlarmış.

Bursa Nilüfer’de Gezilecek Yerler

Misi Köyü, sizi bir masal kitabına dahil edecek güzelliğiyle ve pekmeziyle son derece özel bir yerdir. İster kahvaltı etmek ister kamp yapmak için bu tarihi değeri olan köyü ziyaret edebilirsiniz. Gölyazı ise eski bir balıkçı köyü olarak dikkat çeken doğasıyla fotoğraf meraklıların gözdesi olan bir bölge. Evlerin boşaltılması birçok yerliyi üzse de doğanın en güzel renklerini halen orada görmek mümkün olabiliyor. Ekim aylarında sonbaharın en güzel renklerini inceleyeceğiniz bu köy, sondakika Nilüfer haberlerinde zaman zaman konu olmaktadır.