Kestel

Bizans zamanın tekfur merkezi olarak bulunan Kestel ilçesi, Bursa’nın 12 km doğusunda yer almaktadır. Döneminde akınları durdurmak için kullanılan Kestel, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey zamanında Türk egemenliğine girmiştir.

Kestel haberlerine online olarak bu adresten ulaşabilirsiniz. Kestel ilçesinde yer alan Kestel Kalesi büyük ilgi gören mekanlardan bir tanesidir. İlçenin gelişmesinde büyük katkısı bulunan Vani Mehmed Efendi’nin yaptırmış olduğu cami, hamam ve sair eserler günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır.

Kestel İlçesi birinci depren kuşağı içerisindedir. Özellikle ova bölümü üzerinde yoğun olarak görülmektedir. İlçenin güney kısmı daha güvenli bölgeden oluşur. İlçenin ılıman bir havası yer alır.

Kestel Tarihi

Kestel ilçesinin M.Ö. 300 lü yıllarda Megara’lılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Kısa sürede Makedonların saldırılarına maruz kalan bölge MÖ.269 yılında Roma İmparatorluğundan yardım isteğinde bulunulmuş ve Roma İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır.

İlçenin ismi Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Kalecikanlamı bulunan Castel kelimesinden gelmiştir. Asya’dan gelecek olası akınlara karşı koymak adına kurulumu tamamlanan Kestel Kalesi Bizans döneminde güçlü hale getirilerek Türk akınlarına karşı başarılı olmuştur. Osmanlı Devleti kurucusu olan Osman Bey döneminde Dimboz Muharebesi sonucunda 1306’da Türklerin hakimiyetine giren Kastel, zaman geçtikçe Kestel ismi ile anılmaya başlamıştır. Kestel’i bir sınır kalesi olmaktan çıkarak yerleşim yerine çeviren ise Şeyhülislam Mehmet Vani Efendidir.

Kestel Ekonomisi

İlçenin genel olarak geçim kaynağı tarım ve meyveciliğe dayanmaktadır. 1980 tarihinden sonra gelişen sanayi alanları da ilçenin ekonomisini daha da güçlendirmiştir.Kestel ilçesi Bursa’nın merkez ilçe belediyeleri içerisinde alan olarak ikinci büyük ilçesidir. Kestel bir sanayi ve tarım kenti olarak günümüzde de varlığını korumaktadır. Yüzlerce sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapmaya devam eden Kestel ilçesi aynı zamanda fidancılığın ve süs bitkisinin de yetiştirme alanlarındandır. Günümüzde sanayi gerekse tarımsal oranlar büyük atılımlar sunmaya devam eden Kestel ilçesi ismini Yurt ve Dünya çapında duyurmayı başarmıştır.

Online Bursa Haberleri

Kestel ilçesi hakkında internet üzerinden 7/24 canlı haber yapan adresimiz Bursa ve Kestel ilçesinde ortaya çıkan tüm gelişmeleri ücretsiz olarak sizlere aktarmaya devam etmektedir. Kestel haberleri konusunda tüm içerikler tarafsız yazarlar tarafından sizlere ulaştırılmaktadır. Sondakika Kestel haberlerini incelemek için hemen adresimize göz atabilirsiniz.