Türk dilinin usta şairlerinden Orhan Veli mısralarında “Gemlik’e doğru denizi göreceksin, sakın şaşırma” der. Ege Bölgesinden kara yolu ile Marmara Bölgesine gelenler denizi ilk kez, küçük bir tepeyi geçince Gemlik kıyı şeridi olarak görürler.

Eskilerin zeytini ile bildiği Gemlik aynı zamanda gayet işlek bir liman şehridir. Gemlik Körfezi yükleme ve boşaltma yapılmasını bekleyen, yerli veya yabancı gemilerle doludur. Liman ülkemizin ihracat kapılarından biridir. Bu ve bunun gibi özellikler ya da ilgili Gemlik haberleri ayrıntılı olarak Gemlik haber sitesinin sayfalarında okunabilir. Gemlik, Bursa ilinin nüfusu çoktan 150 bini aşmış, büyük ilçelerinden biridir. Haritalarda Marmara Denizi’nin Doğu’ya doğru uzanmış sivri uçlu iki körfezinden daha kısa olanı olan Gemlik Körfezi’dir. Kapalı bir havza şeklinde olan körfez denizciler için aslında doğal bir liman şeklindedir. Şehir öncelikle liman çevresinde kurulmuş, sonradan körfez etrafına yayılmıştır. Bugün de Bursa’nın merkez ilçeleri arasındadır ve Mudanya ile beraber ilin denize açılan kapılarından biridir.

Taşınması Gündemde

Sondakika Gemlik haberleri içinde geçen yıldan beri gündemde olan bir konu var; Gemlik deprem riskine karşı taşınabilir deniyor. Bölgenin dağlık yapısı ve yer kabuğu kırılmaları sonucu oluşan çökmüş zemin bu riskin temelini oluşturdu. 2017 Aralık Ayı içinde bu konuda bir KHK bile çıkmıştı. Fakat şimdilik Bursa’ya 32 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi’nin en sakin körfezinin kıyısındaki Gemlik hayatına devam ediyor.

Yolunuz Gemlik’e Düşerse Gidin

Yukarıda sözünü ettiğimiz, sizi İstanbul’a götüren ana karayolunda hem o ünlü mısraları hem de yol boyu sıralanmış tuzlu zeytin, zeytinyağı, yeşil zeytin, turşu ve sabun satılan işyerlerini görebilirsiniz. Çünkü bu yörede başta zeytin olmak üzere tarım işiyle ve ürün ticaretiyle uğraşan çoktur. Konservecilik de üretime bağlı olarak yörede gelişmiştir.

Eğer kendinize bir Marmara tatili ayarladıysanız yolunuz bir şekilde Gemlik’ten geçer. Bursa gezilip görülecek yerler listesi ve Gemlik haberleri size güzel bir rota çizecektir. Örneğin ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta olan Kumla ve Armutlu’da çok güzel sahiller ve doğal manzaralar vardır. Karacaali Köyü de neredeyse tatil siteleri ile kaplıdır.