Mudanya

M. Ö. 7. yüzyılda Kolofonlular tarafından kurulmuş olan Mudanya, Montaniaadı ile anılıyordu. Montania adı zamanla Mudanya ismine dönüşmüştür.

Mudanya haberlerine ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Mudanya ilçesi Bursa’ya 32 km uzaklıkta yer almaktadır. Mudanya’ya bağlı 2 belde yer almaktadır. Yıllardır önemli bir liman kenti olarak bilinen Mudanya ilçesi günümüzde de “Bursa’nın limanı” olarak konumunu korumaktadır. Bursa’nın İstanbul şehri ile deniz yolu ile bağlantısı bu bölgeden geçmektedir.

Tarım Ve Ekonomi

Zeytincilik Mudanya halkının geçim kaynakları arasındadır. Bununla beraber sebze ve meyvecilik, ayçiçeği ve tahıl gibi tarımsal faaliyetlerde gerçekleştirilmektedir. İlçe üzerinde iş hacminin büyük bölümü ithalat ve ihracattır. Mudanya ilçesinde 6 bin 380 hektar orman alanı yer almaktadır. Genel olarak çam ve meşe bitkilerine rastlanmaktadır. Yazaki ve Pirelli fabrikaları ve yan sanayileri de bu bölgede yer almaktadır.

Mudanya Turizm

Bursa’nın liman kenti olan Mudanya günümüzde balık lokantaları ile turistik sokakları ve tarihi evleriyle son derece popüler merkezlerden bir tanesidir. Yaz mevsiminin serin geçmesi sebebiyle turizm sezonu çok fazla sürmemektedir. Dış turizm ile beraber, özellikle başta Bursa olmak üzere çevre il ve ilçelerden pek çok yerli turist gelmektedir. Mudanya Mütarekesi Müzesi’nin önemli turistik yerlerden bir tanesidir.Bununla beraber ilçe merkezinde Tahir Paşa Konağı görülmesi gereken önemli mimari yapılardan bir tanesidir. Bu kale 19 yüzyıl konaklarının en güzel örneği olarak bizlerle bir araya gelmektedir. Günümüzde otel olarak hizmet veren Mudanya Tren İstasyonu günümüze ulaşmış önemli mimari yapılardandır. İskenderiye’den getirilmiş olan Panagia Pantobalissa adlı kilise de görülmeye değerdir.

Bursa Haberlerini Oku

Sondakika Mudanya konusunda sizde internet adresimiz üzerinden en güncel paylaşımları anında takip edebilirsiniz. Haber sitemiz Mudanya ve Bursa şehri hakkında son dakika gündem haberleri ile kentinin nabzını tutmaya devam etmektedir. Haberden geri kalmamak içi hemen sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Mudanya haberleri konusunda en son gelişmeleri bu adresten sunmaya devam ediyoruz. Bursa son dakika gelişmeleri ile Türkiye’nin nabzını buradan tutuyoruz. Ücretsiz şekilde haber okumak için Bursa haber sitemize giriş yapabilirsiniz. Mudanya ilçesi hakkında tüm yerel ve ulusal haberleri Bursa haber sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.