Amerika Gıda ve İlaç Dairesi'nin açıklamasında, "Hızlı Kovid-19 ev testleri, ağır mutasyona uğramış Omicron varyantı vakalarında diğerlerine göre hatalı biçimde negatif sonuç çıkması ihtimali daha yüksek olabilir."

thumbs_b_c_9688d6d66efdcdc0d5302599b022646e

Yapılan Açıklamada, Omicron varyantı canlı versiyonlarını içeren hasta örneklerine karşı "antijen" testleri olarak bilinen ev testlerinin performansını incelemek için Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ile işbirliğine gidildiği belirtildi.

NIH tarafından yapılan incelemede "antijen testlerinin Omicron varyantını tespit ettiği doğruluğunun azaldığı" bulgusu paylaşıldı.

Kovid-19'un yüzey proteinlerini tespit ederek çalışan antijen testlerinin kullanımına izin vermeyi sürdüreceğini ve bireylerin bunları talimatlarına uygun olarak kullanmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Sağlık kuruluşu, hızlı testle negatif çıkan kişinin belirti göstermesi durumunda PCR yöntemiyle Kovid-19 testi yaptırmasını önerdi.

Amerika'nın bazı eyaletlerinde, Kovid-19 testi yapılan mekanlarda uzun kuyrukların oluşması ve sağlık çalışanları arasında vakaların artması nedeniyle antijen kitlerinin dağıtımına hız verilmişti.