Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hatırlatma dozu olarak acil kullanım onayı verilen yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ı yaptırdı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle geldiği Ankara Şehir Hastanesinde aşı yaptıran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

thumbs_b_c_bbc319e5236ce73c4bc851079a12cece

Bakan Fahrettin Koca, yerli aşı TURKOVAC'ı Kovid-19 salgını sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlara adayarak bu kişilere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

2021_12_koca29-2

Türkiye'nin güçlü bir aşı geçmişi olduğunu söyleyen Bakan Fahrettin Koca, "TURKOVAC 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşımız oldu. En son 24 yıl önce, 1998 yılında BCG (verem) aşısı üretilmişti."

Bakan Fahrettin Koca, "Özellikle 50 yıl aradan sonra tamamen, yüzde 100 yerli, Türk bilim insanlarımız tarafından geliştirilen bu aşının çok tarihi önemde olduğunu ifade etmek istiyorum.

Bunu bekleyen birçok vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımıza TURKOVAC ile aşı olmalarını, özellikle hatırlatma dozlarını TURKOVAC ile yaptırmalarını ısrarla tavsiye ediyorum."

TURKOVAC'ın Hıfzıssıhhanın tekrardan dirilmesinin ilk adımı olduğunu söyleyen Bakan Fahrettin Koca, vatandaşlara Omicron varyantının gündemde olduğu bu süreçte hatırlatma dozları dahil olmak üzere erken dönemde TURKOVAC yaptırmalarını önerdi.

Yarından itibaren şehir hastanelerimizde uygulama başlamış olacak

Bakan Fahrettin Koca, TURKOVAC aşı randevularının açılacağı zamana dair "Yarından itibaren bütün vatandaşlarımız özellikle şehir hastanelerinden başlamak üzere, gelecek hafta yoğun olacak ama yarından itibaren şehir hastanelerimizde uygulama başlamış olacak."

TURKOVAC'ın iki farklı çalışmayla acil kullanım onayı aldığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca şunları söyledi:

"Biri faz-3 çalışmasıyla Hacettepe merkezli bir çalışma, ikincisi Şehir Hastanesi merkezli, 42 merkezde devam eden rapel hatırlatma dozu dediğimiz dozla yapılan ikinci çalışma.

Yani iki Sinovac sonrası Sinovac ve TURKOVAC'a göre devam eden ikinci hatırlatma dozuyla çalışma yapıldı. Bu iki çalışmayla acil kullanım onayı verilmiş oldu. Önümüzdeki günlerde bilim insanlarımız bununla ilgili verileri daha net açıklamış olacaklar."

Bakan Fahrettin Koca'dan sonra TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel, Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de hatırlatma dozu olarak TURKOVAC yaptırdı.

Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır

Bakan Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra yaptığı yazılı açıklamada kurulun salgının seyri, Omicron varyantının etkisi, aşılama programı ve TURKOVAC aşısının kullanıma alınması gündemiyle toplandığını söyledi.

Son haftada günlük vaka sayılarındaki hızlı artışın belirginleştiğini belirten Bakan Fahrettin Koca, vaka sayılarındaki artışın temel sebebinin kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması ve Omicron varyantının hızla bulaşması olduğunu söyledi.

"Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.

Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır."

Maske kullanımının hastalığın kişiye bulaşmasını değil, hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellediğini belirten Bakan Fahrettin Koca, maske kullanmanın karşıdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Bakan Fahrettin Koca, kapalı ortamlarda geçirilen sürenin mümkün olan en kısa zaman olması ve maske kullanımından kesinlikle taviz verilmemesi gerektiğini bir kez daha söyledi.

Sağlık Bakanı asistan doktora ilişkin düzenlemeyi duyurdu Sağlık Bakanı asistan doktora ilişkin düzenlemeyi duyurdu

Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu TURKOVAC ile olabilirsiniz

Aşılama programı sayesinde toplumda önemli ölçüde aşılanma sağlandığına ve yeni durumda hatırlatma dozunun öneminin son derece arttığına dikkati çeken Bakan Fahrettin Koca, şunları söyledi:

"Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz. Yerli aşımız TURKOVAC yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu TURKOVAC ile olabilirsiniz."