Bilim adamları, zeytinyağı tüketimi, Alzheimer, kalp hastalıkları, kanser gibi sebeplerden ölüm riskini düşürdüğünü söyledi.

Sonuçları American College of Cardiology dergisinde yayımlanan araştırmada, Amerika’da yaşayan 60 bin 582 bayan ve 31 bin 801 erkeğin 1990-2018 yıllarındaki sağlık durumları ve perhizleri incelendi.

DSÖ maymun çiçeği vaka sayılarını açıkladı DSÖ maymun çiçeği vaka sayılarını açıkladı

thumbs_b_c_6cc927a5c8adbdef8aac7a0b59fb4a57

Günde yarım çorba kaşığından fazla zeytinyağı tüketenlerin, tüm hastalıklar ve kalp rahatsızlıklarından kaynaklı ölüm risklerinin hiç zeytinyağı tüketmeyenlere göre yüzde 19 daha düşük olduğu tespit edildi.

Araştırma ayrıca, günlük bir yemek kaşığından fazla zeytinyağı tüketimi Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik dejeneratif hastalıklardan ölüm riskini yüzde 29, kanserden ölüm riskini yüzde 17, solunum yolu hastalıklarından ölüm riskini yüzde 18 azalttığını gösterdi.

Günlük bir çay kaşığı zeytinyağı tüketimi dahi tüm sebeplerden ölüm riskini yüzde 12 düşürdüğünü ortaya koyan araştırmada, bu risklerin hayvansal yağ tüketimiyle karşılaştırıldığında düştüğü, diğer bitkisel yağların tüketimiyle karşılaştırıldığında bir fark görülmediği söylendi.

Dr. Susanna Larsson, Alzheimer gibi hastalıkları önleyici tedbirlerin eksikliği ve bunlardan kaynaklı ölüm oranları yüksekliği göz önüne alındığında araştırma bulguları önemli olduğunu söyledi.