Ara sonuçların açıklanmasından sonra TURKOVAC için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) acil kullanım onayı başvurusunda bulunulacak.

Bu süreç olumlu sonuçlanması durumunda aşının seri üretimine geçilecek. Sağlık Bakanlığı, TURKOVAC'ın seri üretiminin Türkiye'de iki tesiste yapılması. Aşının en geç yıl sonunda kullanıma sunulması hedefleniyor.

Yine gönüllülerin katılımıyla TURKOVAC ve CoronoVac aşılarının 3. doz (rapel) etkinliklerinin mukayese edildiğinde klinik çalışmanın sonuçların da Faz 3 ile eş zamanlı bir dönemde açıklanması bekleniyor.

TURKOVAC'la alakalı çalışmalar 11 aydır devam ediyor.

Türkiye, iki yıla doğru yaklaşan Kovid-19 salgınıyla mücadelede salgının yıkıcı etkilerini ortadan tamamen kaldırılabilmek için alınan bir çok tedbirin yanında hızla yerli aşı üretim çalışmalarını başlattı.

Türkiye Koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal yaptığı yerli aşı, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin başında olduğu Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli ekip tarafından geliştirildi. Yerli aşının ilk aşaması olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020 yılında devreye alındı.

Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel" Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel"

44 gönüllü üzerinde uygulanan Faz 1 aşamasından sonra ilk dozu 10 Şubat'tarihinde uygulanan Faz 2 çalışmaları 250 gönüllüyle yapıldı ve her iki aşamada aşıyla alakalı olumsuz yan etki gözlenmedi.

Kendi aşısını üreten Türkiye salgınla mücadelede elini daha çok güçlendirecek

Yerli aşının etkinliğinin daha geniş bir kitle üzerinde değerlendirilmesini içeren Faz 3 çalışmaları 22 Haziran itibarıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşının üçüncü fazının ilk doz uygulama programı için Ankara Şehir Hastanesi'nde gerçekleşen etkinlikte, yerli aşının adının "TURKOVAC" olduğunu açıkladı.

Kovid-19'a karşı aşılama programının yoğun şekilde devam ettiği Türkiye'de yerli aşı TURKOVAC'ın da kullanıma sunulmasıyla yeni bir döneme geçilecek, kendi aşısını üreten Türkiye, salgınla mücadelede elini daha çok güçlendirecek.