1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Veli Şemseddin
Veli Şemseddin

Veli Şemseddin

Maksem ilçesinde bulunan Veli Şemseddin mescidine girince bir mezar taşı dikkatimizi çeker. Mezar taşında şu yazı yazmaktadır: “Hazreti Emir halifelerinden Hüseyin Hoca halifesi Veli Şemseddin Hazretlerinin kabridir”

A+A-

1475 yılında ruhunu Hakk’a teslim etmiş Veli Şemseddin’in ne zaman doğduğu bilinmemektedir. O, Emir Sultan Hazretleri'nin halifelerinden Hoca Hasan Efendi'nin sohbet meclisinde manen doğmuş ve ömrü yetiştirdiği talebelerini manen diriltmek ile geçmiştir. Onun için her bir talebe Sani-i Zü’l Kemal’in nurundan bir damla da olsa keşfedebilecek bir istidattır.  Bu istidatlardan biri de Hocazade Efendidir. 

Hocazade Efendinin babası Bursa tüccarlarından Yusuf Efendi’nin verdiği bir ziyafette güzel kıyafetler giydirdiği oğulları ile Veli Şemseddin Efendi’yi karşılar. Ancak oğulları ile aynı yaşlarda görünen bir genç eski elbiseler ile evin avlusunda bulunmaktadır. Genç delikanlının yüzündeki hüznü okuyan Veli Şemseddin “bu genç kimdir?” diye sorunca “o da oğlumdur” diye cevap verir Yusuf Efendi. “Fakat benim yolumu terk etti. Okuyup yazmaya he¬ves ettiğinden dolayı gözümden düştü” der. Hocazade Efendi daha küçük yaşta iken ticaretle uğraşmasını isteyen babasına karşı çıkarak ilim tahsiline yönelmiştir. Bunun üzerine Veli Şemseddin Hocazâde'yi yanına çağırır ve onu teselli eder. “İnşallah yakın zamanda sen çok yüksek derecelere ulaşırsın. Kardeşlerin de sana hizmetçi olurlar” buyurur. Kısa bir süre sonra Hocazade bizzat Fatih Sultan Mehmed’in kendisine hoca tayin ettiği âlimlerden olur.

Allah onlardan razı olsun.

Tüm gönül sultanlarına selam olsun.

Nurdan Aygün / Osmangazi Müftülüğü
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.