İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında yaşanan olayda, Yunanistan unsurları tarafından geri itilen bir lastik bot içerisinde bulunan 23'ü çocuk 43 düzensiz göçmen, Türkiye Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Olay, Ege Denizi'nde yaşanan göçmen krizinin bir yansıması olarak dikkat çekiyor.

Sahil Güvenlik ekipleri, Dikili açıklarında yapılan operasyon sonucunda lastik botta bulunan göçmenleri kurtarmayı başardı. Kurtarılan göçmenler arasında 23 çocuk da bulunuyordu, bu durum insan hakları ve çocuk hakları açısından endişe verici bir boyuta işaret ediyor.

Göçmenlerin sağlık durumu incelenmek üzere yerel sağlık kuruluşlarına sevk edildi. İlk müdahalelerin ardından göçmenlerin temel ihtiyaçları karşılanmaya çalışıldı. Aynı zamanda, göçmenlerin kimlik tespiti ve işlemleri de başlatıldı.

Olayın ardından, Türkiye ve Yunanistan arasındaki göçmen krizi bir kez daha gündeme geldi. Her iki ülkenin Sahil Güvenlik ekipleri arasında yaşanan bu tür olaylar, bölgedeki gerilimi artırarak uluslararası ilişkileri etkileyebilir.

Uluslararası toplum, bu tür göçmen krizlerinin çözümü için daha fazla işbirliği yapma ve insani yardım konularında destek sağlama çağrısında bulunabilir. Ayrıca, bu tür durumlar karşısında daha geniş çaplı çözümler bulunması için uluslararası platformlarda diplomatik girişimlerin artırılması önem taşımaktadır.

13 Şubat tarihinde, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Dikili ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmenin bulunduğu bilgisini aldı. Saat 09.35 sıralarında harekete geçen Sahil Güvenlik Botu KB-40, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına geri itildiği belirlenen lastik bot içerisindeki göçmenleri kurtarmak için olay yerine ulaştı.

Yapılan operasyon sonucunda, lastik bot içerisinde bulunan 43 göçmenden 23'ünün çocuk olduğu tespit edildi. Göçmenlerin çoğunluğu Afganistan ve Suriye uyruklu idi. Sahil Güvenlik Botu KB-40 tarafından kurtarılan düzensiz göçmenler, sağlık kontrolleri ve gerekli işlemler için karaya çıkartıldı.

Göçmenlerin sağlık durumları incelendikten ve kimlik tespitleri yapıldıktan sonra, İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından belirlenen Geri Gönderme Merkezine sevk edildi. Bu merkezde göçmenlerin durumlarına ilişkin detaylı işlemler gerçekleştirilecek ve uluslararası geçerliliğe sahip prosedürlere uygun olarak işlemler sürdürülecektir.

Bursa’da tır dorsesinde 9 kaçak göçmen yakalandı Bursa’da tır dorsesinde 9 kaçak göçmen yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, sınırların güvenliğini sağlama ve düzensiz göçle mücadele kapsamında yürütülen bu operasyonlarla ilgili olarak gerekli adımları atarak, ulusal güvenliği koruma misyonunu sürdürmeye devam etmektedir.