Mazlumder; Halkın Seçimine Saygı Duyulmalıdır Mazlumder; Halkın Seçimine Saygı Duyulmalıdır

MHRS'den randevu alıp gelmeyenlerin sayısı 23 milyon

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Düzce'de esnaf ziyaretinin ardından Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti ve bölgeye yapılması planlanan eğitim ve araştırma hastanesinin alanını inceledi. Basın açıklamasında Bakan Koca, MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) ile ilgili sorunlara dikkat çekti.

Bakan Koca, MHRS'den randevu alıp gelmeyenlerin hasta kişilerin haklarını gasp ettiğini belirterek, “Türkiye genelinde MHRS’den randevu alıp gelmeyenlerin sayısı 23 milyon kişi. Düzce’de randevusuna gelmeyen kişi sayısı ise 100 bin kişi. Bu durum, bir başka hastanın sağlık hizmetini almasının önüne geçiyor ve bir başka hastanın hakkını gasp ediyor. Bu anlamda çok hassasiyet göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, sağlık alanında yapılan çalışmalara da değindi. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde 56 bin uzman hekimin mezun olacağını belirterek, "Uzman hekim sayımız iki katına çıkacak. Bu sorunlarımızın farkındayız ve üzerinde gayretle çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sorunların aşılacağını düşünüyorum" dedi.

Düzce'de yatak kapasitesinin artırılacağını da belirten Bakan Koca, "Düzce'de eğitim ve araştırma hastanesi konseptinde bir hastane yapmak istiyoruz. Mevcut hastanemizin yakınında 38 dönümlük arazinin devir işlemleri devam ediyor. Burada bin yataklı bir hastane oluşturmayı planlıyoruz. Muncurlu'da ise ek hizmet binasına ek olarak 150 yataklı BAHAR projesini hayata geçireceğiz. Toplamda bin yataklı bir şehir hastanesi konseptinde eğitim ve araştırma hastanesi olacak" şeklinde konuştu.