Toplantıda, vaka sayıları içinde, okula giden öğrencilerin bulunduğu yaş grubunun dağılımının ele alındığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şöyle devam etti:

"5-17 yaş arasında olan çocuklarımız aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade etmek isterim. 

Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında veya yoğun bakıma girişinde belirgin bir artış olmamıştır. Mevcut tabloda okula giden çocuklarımız virüsle karşılaşsa da hastanede tedavi görmesi gereken bir durum ortaya çıkmamaktadır."

Her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbiri alacaklarının ve yüz yüze eğitimin mutlak açık kalacağının altını bir kez daha çizdi.

Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur

Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesinin, hastanede tedavi görenlerin sayısını azalttığını, vefat sayısının da düşeceğini ümit ettiğini söyleyen Fahrettin Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşıyla bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir. Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddia edilmiştir. 

Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. 

Bunlar, aktif hasta veya aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."

Son günlerde tedbirlerdeki gevşeklik vaka sayılarına doğrudan yansımaktadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük Kovid-19 vaka sayılarının durağan olduğuna 20 binin üzerinde seyrettiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

"Bu sayıyı hızla aşağıya düşürecek iki unsur var. Bunlar hızla yüksek oranda aşılı hale gelmek ve tedbirlere uymaktır. Son günlerde tedbirlerdeki gevşeklik vaka sayılarına doğrudan yansımaktadır. 

Bu gidiş aşıyla toplum bağışıklığı sağlama hedefimize ulaşmak için süreyi uzatmaktadır. Mevcut tedbirlerden ve maskeden en kısa zamanda kurtulmanın yolu şimdi tedbirlere uymak ve maskesiz kalabalıklardan uzak durmaktır."

Salgının ilk günlerinden beri uzunca bir süredir tedbirlere uyumu dile getirdiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Önceleri tek korunma yolumuz tedbirlerdi. 

Bugün ise tedbirlerle birlikte aşı olmaktır. Sabreder ve vaka sayılarını hedeflenen şekilde düşürebilirsek maskesiz günlerimiz başlayacak. Eski günlerimize daha erken dönmek istiyorsak bugün tedbirlere daha sıkı uymalıyız."