İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılacak Zafer Toprak Kütüphanesi ve Cumhuriyet Tarihi Araştırma Merkezinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Beyoğlu Metrohan'daki toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kütüphane açmanın insanı metro açmak kadar mutlu ettiğini söyledi.

Göreve geldiklerinden bugüne İstanbul'a 42 yeni kütüphane kazandırdıkları bilgisini paylaşan İmamoğlu, merhum Zafer Toprak'tan bahsederek, "Türkiye'nin kültür hayatına yön verdiğini, birçok yayının çıkışında önemli rol üstlendiğini biliyoruz. Yeri doldurulamaz hocalarımızdan birisi. Çok kıymetli araştırmalara ve eserlere imza atmış Zafer Hoca'mızın, özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yılları üzerine yaptığı çalışmalar, hepimiz için temel başvuru kaynağı konumunda. Gerçekten özenle okuyup, bir kelimesini dahi ıskalamadan anlamaya gayret edeceğimiz çok değerli eserleri bize emanet etti." diye konuştu.

İmamoğlu, kütüphane ve araştırma merkezinin, Zafer Toprak'ın değerli hatırasını yaşatacağını sözlerine ekledi.

AK Parti'li Yazıcı, İstanbul'daki Rize Tanıtım Günlerinde konuştu: AK Parti'li Yazıcı, İstanbul'daki Rize Tanıtım Günlerinde konuştu:

Konuşmaların ardından İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, merhum Zafer Toprak'ın eşi Binnaz Toprak ve kızı Ayşe Toprak Peker arasında protokol imzalandı.

Kütüphane ve araştırma merkezinin tamamlanmasının ardından, Toprak'ın çalışmalarında yararlandığı Osmanlıca eserler, Türkçe yayınlar, gazeteler ve süreli yayınlar, çalışma notları ve kitaplarından oluşan yaklaşık 60 bin eserlik arşivi Metrohan'da sergilenmeye başlanacak.