"Ailelerin 12 yaş ve üzerindeki çocuklarına aşı yaptırmaları çocuklarının riskten korunmasını virüsün yayılımının önlenmesini sağlayacaktır."

thumbs_b_c_be8acf8c78733bdebd476b98f9047044

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son bir aydaki Kovid-19 vakaları içinde 19 yaş ve altındakilerin oranı yüzde 35'e ulaştı. Son bir aylık dönemde, Kovid-19 vakaların yüzde 29'unu 10-19, yüzde 6'sını 0-9 yaşlarındakiler oluşturdu.

Kovid-19'un bebek ve çocuklar dahil her yaştan insanı hasta edebildiğini belirten Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Kovid-19'a yol açan SARS-Cov-2'nin bulaşıcılığı, mutasyonlar sonucunda iyice arttı.

Bu durum, özellikle eğitim yaşamında ve sosyal ortamlarda daha çok vakit geçiren, hareketliliği yüksek olan çocuk ve gençlerde vakaların giderek artmasına yol açıyor."

Çocuk ve gençlerin hasta olmadığına dair bilgiler doğru değil

Kovid-19'a yakalanan çocuk ve gençlerden bir kısmının hastaneye yatacak kadar hasta olduğunu, nadir de olsa bazıların da yaşamını yitirdiğini söyleyerek, "Genellikle Kovid-19'u daha hafif geçirseler de çocuk ve gençlerin hasta olmadığına dair bilgiler doğru değil.

Hastalanmayacaklarını düşünerek çocuklarının maske, fiziki mesafe ve hijyen tedbirlerine uyumunu önemsememek hata olacaktır. Bu durum çocuk, aile ve toplum sağlığı için virüsün yayılımı noktasında risk oluşturabilir."

Hastalığı herhangi bir belirti göstermeden ya da hafif geçiren çocukların da virüsü bulaştırdıklarının unutulmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizen Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şöyle devam etti:

"Çocuk ve gençlerin çoğunluğu, kronik hastalığı bulunmadığı, vücutların virüse karşı dirençleri daha çok olduğu için hastalığı ağır geçirmiyor.

Kronik hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflığı olan çocuklarsa erişkinler gibi risk taşıyor. Ailelerin 12 yaş ve üzeri çocuklarına aşı yaptırmaları çocukların riskten korunmasını virüsün yayılımının önlenmesini sağlayacaktır."

Kayıpmaz, çocuk ve gençlerde aşılama oranı, ileri yaş gruplarına göre daha düşük olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

Meme kanseri tanısı anne olmaya engel mi ? Meme kanseri tanısı anne olmaya engel mi ?

"Diğer yaş gruplarına göre aşılama oranı daha düşük olduğu çocuk ve gençlerde vaka görülme sıklığı artıyor. Bu durum, virüsün ev içinde bulaşmasına yol açıyor.

Bu kapsamda, Kovid-19'un yayılımının önlenmesi için aşılanamayan 12 yaş altındaki çocukların da salgın tedbirlerine uyumunun sağlanması gerekiyor. 12 yaş altında olup çocuğu aşı olamayan ebeveynlerin aşılarını yaptırmaları önem taşıyor. Aşı hakkı olan gruptaki çocuklar ve gençlerde aşılama oranı artması, virüse karşı mücadeleyi daha çok kuvvetlendirecektir."

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, okullarda şu an herhangi bir sınıfta birden çok Kovid-19 vakası tespit edildiğinde, o sınıfın kapatıldığını, okulda eğitime devam edildiğini hatırlatarak, "Ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz bir salgın hastalık durumunda yaşamımızı buna göre uyarlamalıyız.

Eğitim de sağlıkla birlikte en öncelikli konudur. Herkesin aşı olarak ve bireysel tedbirlere uyarak yaşamını devam ettirmesi, bu hastalıktan kurtuluşumuzda en etkin yöntemdir."