Hamilelik döneminde aşılanmanın önemine dair uluslararası çalışmaların sonuçlarına yer verilen rehberde, Kovid-19'un hamilelerde, hamile olmayanlara göre daha ağır seyrettiği, daha çok ölümle sonuçlandığı, birçok ülkede Kovid-19'un anne ölümlerin birinci nedeni haline geldiği söylendi.

Rehberde, "Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına dair veriler incelendiğinde, gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir.

Aşılar, gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir.

DSÖ, onay verdiği SARS-CoV-2 aşılarının gebelere de yapılmasını önermektedir. Ayrıca Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de gebeler, emzirenler ve gebelik planlayanlara, Kovid-19 aşılarını önermektedir."

Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, mRNA aşılarıyla alakalı 139 bin gebeyi kapsayan çalışma sonuçlarına yer verilen rehberde, çalışmaların, başta mRNA olmak üzere Kovid-19 aşıları anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığı, anneyi koruduğu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını gösterdi.

Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel" Prof. Dr. İsmail Balık "Solunum yolu Enfeksiyonları mevsimsel"

Rehberde ayrıca gebelikte aşılamanın enfeksiyona yakalanma riskini azaltacağı, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı belirtildi.