Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,2'lik büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte beklentiler dahilinde baz etkisiyle yüzde 21,7 büyüdü. 1999 yılından itibaren açıklanan yeni serideki en yüksek büyüme oranına ulaşıldı.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren teklif Meclis'ten geçti Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren teklif Meclis'ten geçti

TÜİK, ağustos ayına dair sanayi üretimi verilerini bugün açıkladı. Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 13,8, aylık bazda yüzde 5,4 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksindeki artış yıllık bazda yüzde 19,9 olarak gerçekleşti.

Analistler, sanayi üretimindeki artış eğiliminin devam ettiğini, söz konusu eğilimin büyüme üzerinde olumlu etkisi olacağını, yukarı yönlü revizyonları da beraberinde getirebileceğini belirtiyor.

Önde gelen uluslararası kuruluşlar devam eden küresel ekonomik toparlanma ve aşılamadaki ilerlemenin etkisiyle peş peşe Türk ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahminlerini gözden geçirmeye başladı.

OECD, Türkiye için büyüme tahminini 2,4 puan yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, (OECD), Eylül Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme beklentisini 2,7 puanlık artışla yüzde 8,4 seviyesine yükseltti.

Salgına karşı aşılamadaki ilerleme, kamu ve merkez bankalarının desteğinin etkisiyle ekonomik toparlanmanın güç kazandığı belirtilen raporda, Türkiye ekonomisinin gelecek yıla dair büyüme tahmini yüzde 3,1 olarak yer aldı.

Türkiye'nin 2021 yılındaki büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında ilk, G20 ülkeleri içinde Hindistan ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer alması bekleniyor.

Dünya Bankası da Türkiye'ye yönelik 2021 yılı büyüme tahminini revize etti. Banka, beklentisini 3,5 puanlık artışla yüzde 5'ten yüzde 8,5'e çıkardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da salgının olumsuz etkilerine karşın Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde rekor büyüme kaydetmesinden sonra peş peşe 2021 yılı büyüme tahminlerinde revizyonlara gitti.

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun eylül sayısında, Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkardı.

Yüksek frekanslı verilerin, ekonomik ivmenin bu yılın ikinci yarısına kadar devam ettiğini gösterdiği belirtilen Fitch raporunda, Türkiye'deki ekonomik büyümenin 2022 yılında yüzde 3,5'e gerilemesinden sonra 2023 yılında  yüzde 4,5'e çıkması tahmin ediliyor.

Mevcut güçlü büyüme oranlarına yükselen enflasyonun eşlik ettiğine dikkati çekilen raporda, enflasyonun yavaşlayacağı 2023 yılına kadar çift hanede kalması bekleniyor.

Yaz aylarında uluslararası turizm sektörü görece hızlı şekilde toparlandığını raporda, Türkiye'nin 2022 yılı için ekonomik büyüme beklentisi yüzde 3,3 seviyesinde öngörüldü.

Moody's Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltti. Türkiye ekonomisinin gelecek yıla dair büyüme beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya çıkaran Moody's, devam eden küresel ekonomik toparlanma ve aşılamadaki ilerleme sayesinde turizm sektöründeki toparlanmanın Türkiye ekonomisindeki büyümeyi desteklediğini söyledi.

Yatırım bankalarından yukarı yönlü revizyonlar geldi

Türkiye ekonomisi 2021 yılı büyümesine dair en yüksek tahmin yüzde 9,7 ile Unicredit'ten geldi. Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 7,5'ten yüzde 9,7'ye çıkaran Unicredit, 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,5'ten yüzde 5,5'e yükseltti.

Amerika'nın büyük yatırım bankalarından JPMorgan ve Goldman Sachs da Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revizyona gitti.

JPMorgan, Türkiye için 2021 yılı büyüme tahminini güçlü iç talep ve ihracattaki toparlanmayla yüzde 6,8'den yüzde 8,4'e revize ederken, 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,4 olarak korudu.

Goldman Sachs da Türkiye ekonomisi için bu yıla dair büyüme beklentisi yüzde 7,5'ten yüzde 9,5'e çıkardı.

IMF, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 9'a yükseltti

Son olarak, Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2021 sayısında, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,8'den yüzde 9'a yükseltti.

Türkiye ekonomisinin 2022 yılına dair büyüme beklentisini yüzde 3,3'te sabit tutan IMF, ülkede işsizlik oranı 2022 yılında yüzde 11'e ineceği tahmininde bulundu.