Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, şehirde yerel kaynaklı vakadan alınan numunede, Kovid-19'un "BA.1 mutasyonu" olarak da bilinen Omicron varyantına rastlandığı belirtildi.

thumbs_b_c_30bb57a86c73a3544096259ad342b121

Virüsün genetik özelliklerinin Anyang'da tespit edilen Tiencin kaynaklı ilk vaka ile benzerlik taşıdığı yapılan açıklamada, vaka ile yakın temastaki 28 kişi karantinaya alınırken, kişilerin tümünün ilk testlerinin negatif çıktığı söylendi.

Çin ana karasında Omicron varyantına ilk defa 14 Aralık'tarihinde, 9 Aralık'tarihinde yurt dışından gelen bir kişide rastlanmıştı. 8 Ocak'tarihinde şehirde tespit edilen yerel kaynaklı vakalardan 2'sinden alınan numunelerde Omicron varyantı belirlendiği bildirilmişti.

Yapılan Açıklamada, virüsün üçüncü kuşak yayılma özelliği gösterdiğine, bunun virüsün bir süredir şehirde bulunduğunun işareti olduğuna dikkat çekilmişti.

10 Ocak'tarihinde Hınan eyaletinin Anyang şehrinde görülen yerel kaynaklı 2 vakada Omicron varyantı tespit edilmiş, ilk vakanın 28 Aralık'tarihinde Omicron vakalarının ilk görüldüğü Tiencin şehrinden Anynag'a dönen bir üniversite öğrencisi olduğu bildirilmişti.

Sonraki günlerde Anyang'da Omciron yayılması nedeniyle vaka sayıları iyice artmıştı.

24 saatte 190 vaka

Çin ana karasında 24 saatte, 124'ü yurt içi kaynaklı 190 Kovid-19 vakası tespit edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, yurt içi kaynaklı vakaların 76'sı Hınan eyaletinde görüldü. Anyang şehrinde 43, Şuçang'da 28, eyalet merkezi Cıngcou'da 3, Şinyang ve Huaşian'da 1'er yerel vaka tespit edildi.

Tiencin şehrinde 41, Şaanşi eyaletinin merkezi Şian'da 8, Guangdon eyaletinin Şıncın şehrinde de 1 yerel vaka görüldü.

Dün 24 saatte yurt dışı kaynaklı 55 vaka kaydedildi, virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında şimdiye kadar 104 bin 379 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 460 hastanın tedavisi devam ediyor.

Yerel kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ve şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri sürüyor.

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat yasakları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerekli kılıyor. Tedbirlerin hayatın olağan akışına müdahalesi ve yarattığı maliyetler zaman zaman tartışmalara yol açıyor.