Bildiride, Ortaklık Anlaşması kapsamında Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile siyasi ve ekonomik entegrasyonunun teyit edildiği belirtilerek Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteği tekrarlandı.

Ortaklık Anlaşması'nın uygulanmasının sonuçlarının memnuniyetle karşılandığı ifade edilen bildiride, Doğu Ortaklığı kapsamında elde edilen başarılara dikkat çekildi.

Bildiride, Kovid-19 salgını döneminde Ukrayna ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yüksek seviyede dayanışma olduğu aktarılarak Ukrayna'nın stratejik doğal gaz transit ülkesi rolü teyit edildi.

Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın dayanıklılığını daha çok artırmak için profesyonel askeri eğitim alanı dahil olanakları inceleyeceği ifade edilen bildiride, Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) kapsamında Ukrayna ile iş birliğini daha çok artırmanın önemi vurgulandı.

Bildiride, Rus ordusu tarafından Şubat 2014 yılından beri Ukrayna'nın egemenliğinin ihlalinin kınandığı teyit edilerek Kırım ve Donbas bölgelerinde gerçekleşen Rusya parlamento seçiminin kınandığı aktarıldı.

ABD ile Çin arasındaki casus balon krizi büyüyor ABD ile Çin arasındaki casus balon krizi büyüyor

Kırım Tatar Türklerine uygulanan ve devam eden baskının da kınandığı bildiride, Rusya, ülkesi ve Kırım'da olan yasa dışı olarak tutuklanan kişileri serbest bırakmaya çağrıldı.

Bildiride, Normandiya formatı, Üçlü Temas Grubu ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında çabaların desteklendiği anlatılarak Ukrayna hükümetinin kontrolünde olmayan bölgelerde Rus askeri ekipman ile personel varlığı ve Ukrayna sınırı ile yasa dışı ilhak edilen Kırım'daki benzeri görülmemiş büyüklükte askeri yığınak nedeniyle endişeli olunduğu bildirildi.