Yenişehir

Bursa Marmara Bölgesi’nin en güzel illerinden biri olup en gözde ilçelerinden birisi de Yenişehir semtidir.

Yenişehir Semti Hakkında

Yenişehir il merkezine uzaklığı 52 km olmakta ve her türlü olayları Yenişehir Haberleri sitesinde bulabilirsiniz. Şehrin ulusal havaalanını bölge içinde barındırması ilçenin ulaşım bakımından çok daha önemli olmasını sağlamaktadır. Yenişehir ilçesi Osman Gazi tarafından fethedilmesinden dolayı günümüze kadar Osmanlı Devleti’nden kalan pek çok sayıda tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

İlçe 1302 yılında Osmanlı Beyliği’ne başkentlik yapmış ve her geçen gün daha da gelişmekte olan bir ilçedir. Bölgenin en önemli gelir kaynağı tarım olup son zamanlarda çok sayıda önemli sanayi tesisi kurulmuştur. Ekonomisi gün geçtikçe daha çok düzelen ilçenin nüfusu daha da artmaktadır.

Yenişehir Semti Tarihi

Tarihin en gözde ve en güzel semti olan Yenişehir de Osmanlı döneminden bu güne kalan pek çok tarihi eser bulunmaktadır. 1301 yılında Yenişehir ovası ve çevresinin fethedilmesi sonucunda ilçe Osmanlı Devletinin 1326 yılında Bursa’nın alınmasına kadar başkentlik yapmıştır. Güzel semt ile ilgili tüm bilgileri Sondakika Yenişehir sayesinde bulabilirsiniz.  İlk defa o zamanlar iskana açılması nedeni ile camiler, hamamlar, hanlar, çarşılar ve çeşmeler yapılmıştır. Bu sebepten dolayı buranın adına Yenişehir denilmiştir. 710 yıllık bir tarihi olan ilçenin bazı köyleri daha da eskidir. Yarhisar köyü Bizans döneminde yer alan tekfur kışlası olarak anılmaktaydı.

Yenişehir Semti Gezilecek Yerler

Tarihi eserlerin en çok bulunduğu semtlerden biri olan Yenişehir de gezilecek yerlerin sayısı çok daha fazladır. En önemlilerinden biri olan Sinan Paşa Camii her zaman pek çok ziyaretçisi bulunmaktadır. Günümüze kadar özenle korunan camii Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Saat Kulesi semtin en önemli yerlerinden biri olup ilçe merkezinde Cumhuriyet alanında yer almaktadır.

7 katlı sekizgen yapısı ve 25 metre yükseklikte olan Saat Kulesi görenlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Hatta Yenişehir hakkında sahip olmak istediğiniz tüm haber ve bilgilere Yenişehir Haber sitesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Böylece hiç zaman kaybetmeden birinci ağızdan doğru bilgileri alabilirsiniz.