Moderna Üst Yöneticisi (CEO) Stephane Bancel, söz konusu varyanttaki mutasyonların, Omicron'un mevcut aşıların sağladığı korumadan kaçmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor

thumbs_b_c_5c5bf0c24d6b6375b2e97c332991b5f1

Omicron'a karşı yeni bir aşı geliştirmenin aylar alabileceğine dikkati çeken Stephane Bancel, bu varyantın, Kovid-19'un insan hücrelerine tutunmasını ve nüfuz etmesini sağlayan diken proteininde birçok mutasyona neden olduğunu söyledi.

Stephane Bancel, mevcut aşıların gelecek yıl değiştirilmesi gerekebileceğini söyledi.

Omicron'a özel aşının yüksek miktarlarda üretimi aylar sürer

Stephane Barcel, Kovid-19 ile mücadele adına bağışıklık sistemini güçlendirmek için halihazırdaki aşıların diken proteinini hedef aldığını vurguladı.

Bilim adamları, Omicron varyantındaki 50 mutasyondan 32'sinin diken proteininde olması nedeniyle endişelendiğini Stephane Barcel, uzmanların, 1 ve 2 yıl daha bu kadar çok mutasyon geçiren bir varyant görülmeyeceğine dair görüşlerini paylaştı.

Stephane Bancel, mevcut aşıların Omicron karşısındaki etkisine dair verilerin iki hafta içinde hazır olması gerektiğine dikkati çekti.

Omicron'a özel aşının, yüksek miktarlarda üretilmesinin aylar süreceğini söyleyen Stephane Bancel, bu süre zarfında, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olanlara kuvvetli bir hatırlatma dozu yapılabileceğini belirtti.

Stephane Bancel, Moderna'nın 2022 yılında 2-3 milyar doz aşı üretilebileceğini düşündüğünü söyledi.