Göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmın ön yüzeyini örten zar tabaka konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşur.

Çok ender olarak bu damarlardaki çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla her iki gözde görülebilir.

Göz kanlanması

Göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak ve soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanmasının ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Göz Hastalıkları Doktoru Şennur Kalender, göz kanlanmasının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

ALTTA YATAN NEDEN İYİ ARAŞTIRILMALI

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden Dr. Şennur Kalender şu bilgileri verdi: “Kanlanma genelde konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe ve iltihabi sürece bağlıdır.

Göz kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerindendir.

Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde kan basıncı yüksekliğine, travmalara ve ıkınma gibi ani göğüs kafesi basıncı artışına bağlı olarak gelişir. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup mutlaka nedenleri araştırılmalıdır.”

AĞRI VE SULANMA, ACİL DURUM İŞARETİ

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğunda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini belirten Dr. Şennur Kalender, tedavi hakkında ise şunları söyledi:

Gözden kaçırmayın

Ailede meme kanseri öyküsü prostat kanseri riskini artırıyor Ailede meme kanseri öyküsü prostat kanseri riskini artırıyor

“Tedavi altta yatan etkene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir.

Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının ve gazın gelmesi ise yapılacak ilk iş; saniyeler içerisinde göz ve çevresini bol suyla yıkamak ve en yakın sağlık merkezine ulaşmak olacaktır.

Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar da kısa zaman içerisinde tedavi edilmelidir.”