Dünya Sağlık Örgütü yapılan yazılı açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıktığı Afrika kıtasının güneyindeki ülkelere seyahat yasağı uygulanmaya başlanması eleştirildi.

thumbs_b_c_9391ce35abae7b9c710e07047eeafeff

"Artan sayıda ülke, yeni Omicron varyantıyla alakalı endişeler nedeniyle güney Afrika ülkelerine uçuş yasakları uygularken, Dünya Sağlık Örgütü ülkeleri bilimi ve Uluslararası Sağlık Düzenlemelerini takip etmeye davet ediyor."

Dünya Sağlık Örgütü, seyahat yasaklamaların, Afrika ülkelerinde geçim kaynakları ve tedarik zincirleri konusunda olumsuz etki oluşturabileceği gerekçesiyle sınırların kapatılmaması çağrısı yaptı.

Omicron'un Delta dahil diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığının ve kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığının net olmadığı yapılan açıklamada, bununla berirlikte Afrika'nın güneyindeki ülkelerde Kovid-19 testi pozitif çıkan insanların sayısının giderek arttığına dikkat çekildi.

Bu durumun Omicron'dan mı yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığını anlamak için epidemiyolojik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca Omicron'un, Kovid-19'un diğer varyantlarına göre daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığının henüz net olmadığı açıklandı.

Aralarında Türkiye, İngiltere, Amerika, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım'da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat yasakları geri getirmişti.