Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın dört bir yanından uzmanların yer aldığı Teknik Danışma Grubu bugün toplandı.

thumbs_b_c_b4aa963355bf7aaa0ddd335d9fd12218

Toplantıda, Covaxin aşısının Kovid-19'a karşı korunmada Dünya Sağlık Örgütü standartlarını karşıladığı, aşının faydalarının risklerinden çok daha ağır bastığı ve kullanılabileceği kararı çıktı.

Örgüte Kovid-19 aşılarının kullanımı konusunda danışmanlık yapan Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu (SAGE) aşıya dair mevcut verileri inceledi ve Covaxin aşısının 18 yaş üzeri tüm gruplarda 4 haftada 2 doz halinde kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Yapılan açıklamada, Covaxin'in ikinci dozdan 14 gün sonra Kovid-19'a karşı yüzde 78 etkili ve kolay depolanması bağlamında düşük ve orta gelirli ülkeler için son derece uygun bir aşı olduğunun altı çizildi.

Dünya Sağlık Örgütü, bu kararıyla 8'inci Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı vermiş oldu

Dünya Sağlık Örgütü, ilk olarak 31 Aralık'tarihinde Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Kovid-19 aşısı, daha sonra Oxford-AstraZeneca aşısı, AstraZeneca'nın aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) ürettiği aşı, Moderna, Janssen ve Çin'in Sinopharm firmasının ürettiği aşılara acil kullanım onayı vermişti.

Örgüt, son olarak 1 Haziran tarihinde Türkiye'de kullanılan Çin'in geliştirdiği yeni Sinovac aşısının acil kullanımını onaylamıştı.