Enerji ve enerji yoğun şirketleri temsil eden Brüksel merkezli Orta Avrupa Enerji Ortakları Birliği (CEEP) Direktörü Jakub Groszkowski, Rusya'nın Avrupa Birliği'ne karşı güvenilmez bir gaz tedarikçisi gibi davrandığını, bu nedenle birliğin gaz arzını pazarlık kozu olarak kullanmayı zorlaştıracak önlemler alması gerektiğini bildirdi.

thumbs_b_c_f57eac9ad6d17d812a97df263b406607

AB kurumlarının kriz durumuna neden olan yapısal sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Jakub Groszkowski, "Enerji fiyatlarındaki artış, Kovid-19 sonrası ekonomik büyüme ve önceki aylardaki hava koşullarına bağlanabilir.

Fiyat artışında, Emisyon Ticaret Sistemi piyasasındaki spekülasyonlar ve Rusya'dan gelen gaz arzına bağımlılık gibi önemli faktörler etkili."

Jakub Groszkowski, AB ülkelerinin enerji krizinin bazı sonuçlarını hafifletmek için çeşitli araçlara sahip olduğunu anımsatarak, benzer durumun yakın zamanda tekrarlama riskini azaltacak önlemlerin AB seviyesinde alınabileceğini söyledi.

Orta Avrupa'da AB ülkelerinin aynı elektrik ve gaz piyasasının bir parçası olduğuna dikkati çeken Jakub Groszkowski, "Bazı ülkelerdeki enerji fiyat artışı kömürden çıkışla alakalı. Artan gaz fiyatları bazı AB üyesi ülkelerde en azından geçici bir süre için kömüre dönüşe neden oldu."

Avrupa'da hanelerin önemli ölçüde daha yüksek enerji maliyetleriyle karşılaştıklarını anlatan Jakub Groszkowski, kıtada ısınma maliyetleri ve faturaların her geçen gün arttığını söyledi.

Kremlin siyasi bir oyun oynadığını gizlemiyor

Jakub Groszkowski, Rusya ve AB'nin enerji ticaretindeki durumuna dair "Rusya, Moldova'da gaz arzını siyasi bir silah olarak kullanıyor ve AB'ye karşı güvenilmez bir gaz tedarikçisi gibi davranıyor."

Gazprom'un Avusturya ve Almanya'daki gaz depolarını doldurmaya başlama kararının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açıklandığını anımsatan Jakub Groszkowski, "Kremlin siyasi bir oyun oynadığını gizlemiyor.

Burada amaç Kuzey Akım 2'yi AB yasalarına aykırı olarak faaliyete geçirmek. AB, gaz arzını pazarlık kozu olarak kullanmayı zorlaştıracak önlemler almalıdır."

Söz konusu tedbirlerin gaz depolamayı da içermesi gerektiğini söyleyen Jakub Groszkowski, AB'nin emisyonsuz ekonomiye geçişinde doğal gazın önemli bir rol oynayacağını, enerji sektörünün dirençli olmasını sağlamak için de gazla alakalı yeni altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Jakub Groszkowski, "Doğal gazla birlikte nükleer enerjinin de AB yatırım sınıflandırma kurallarında sürdürülebilir olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz."

Doğal gazın bir fosil yakıt olmakla birlikte esnek ve sevk edilebilir olduğu için mevsimsel enerji üretiminde önemli olduğuna işaret eden Jakub Groszkowski, yeşil hidrojen ve yeni batarya teknolojilerinin gelecekte bunu değiştireceğini ancak bugünün sorunlarının mevcut teknolojilerle çözülmesi gerektiğini anlattı.

Jakub Groszkowski, enerji krizinin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve parçası olan paketlere etkisini görmek için ilkbaharın beklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.