Adalet Bakanlığı ceza uyuşmazlıklarında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak uygulamaya koyduğu uzlaştırma ile bugüne kadar 1 milyon 253 bin dosya.

Adana'da yakalanan FETÖ'nün mahrem imamı tutuklandı Adana'da yakalanan FETÖ'nün mahrem imamı tutuklandı

Ceza hukuku uyuşmazlıklarında ilk defa 1 Haziran 2005 yılında uygulanan ve 2016 yılında gözden geçirilerek revize edilen uzlaştırma, 1 Ocak 2017 yılından itibaren Türkiye genelinde etkin ve yaygın bir şekilde uygulanmaya başladı.

dosya uzlaştırma

Mağdurların haklarının korunması ve kamuya yararlı edimlerle suç faillerinin topluma kazandırılmasını için uzlaştırma yöntemi ülke genelinde başarı ile uygulanıyor.

uzlaştırma

Uyuşmazlıklar daha kısa zamanda çözüme kavuşuyor

Ceza muhakemesi alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma müessesi ile soruşturma ve kovuşturma dosyaları daha az masrafla ve daha kısa sürede çözüme kavuşuyor.

Uzlaştırma süreci, mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayıp, tarafların özgür iradesiyle devam ediyor. Taraflar uzlaşma teklifini kabul ederlerse müzakere aşamasına geçiliyor. Anlaşma konusu edimi taraflar belirliyor. Süreçte, mağdur ve fail görüşmeleri uzlaştırmacılar eşliğinde yapılıyor.

Suç faillerinin topluma kazandırılmasını, mağdurların da haklarının korunmasını için uzlaştırmayla taraflar, bağış, yoksullara yardım, fidan dikme gibi edimlerle uzlaşabiliyor. Uzlaşmanın gerçekleşmesiyle şüphelilerin edimleri yerine getirmesi durumunda, uyuşmazlık konusu dosyanın dava konusu olmadan çözüme kavuşması sağlanıyor.

Başarı oranı yüzde 83

Uzlaştırmaya tabi suçlar kapsamında çözüme kavuşan dosya sayısı bugün itibarıyla 1 milyon 252 bin 980'e ulaştı.

Müzakeresi tamamlanan dosyalarda uzlaşma başarı oranı yüzde 83 oldu. Mağdur ve müşteki şüphelilerin memnuniyetini en üst düzeye çeken ve toplumsal uzlaşma kültürüne katkı sağlayan uygulama sayesinde, mağdurlar suç nedeniyle uğramış oldukları zararları maddi veya manevi olarak hızlı bir şekilde telafi ediyor.

Kapsamı genişleyecek

Daha önce uzlaştırmanın kapsamını genişleteceklerini belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Bazı suçların cezalarının alt ve üst sınırına bakmaksızın onları uzlaştırma kapsamına almanın daha yararlı olacağına dair çok kıymetli değerlendirmeleri duyduk, görüyorum ve ben de bu değerlendirmelere katılıyorum.

Bir seçki yapmak ve bu kapsamda bunun kapsamını genişletmek son derece faydalı olacaktır. Toplumun tepki duyduğu suç tiplerini uzlaştırmanın kapsamına almamak ama uzlaştırma kapsamı içerisinde olan suç tipleri ile alakalı ceza sınırına bakmaksızın bunları bu kapsama alma konusunda kararlıyız. Yeni dönemde inşallah ekim ayına doğru bu konuda hazırlıklarımızı Türkiye kamuoyuyla paylaşacağımızı ifade etmek isterim."