Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni dönemde Kovid-19 salgınını kapatmalarla yönetmeyi düşünmediklerini, "Yeni dönemde kişisel tedbirleri ve özellikle aşıyı son derece önemsiyoruz."

thumbs_b_c_554b2c257090e7585be34db541a0fb78

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'ndan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı

"Sağlık Bakanlığı bünyesinde alınacak 40 bin personele dair detaylar belli oldu mu?" sınıflandırmanın yapıldığını, bu konuda gelecek günlerde açıklama yapılacak.

"Kovid-19 tedavisinde kullanılacak Molnupiravir hapının Türkiye'deki sürecinin" sorulduğu Bakan Fahrettin Koca, salgın döneminde birçok ilacın kullanıldığını, bu ilaçların etkinliğinin süreç içinde belli olduğunu söyledi.

Molnupiravir'in etkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunduğunun altını çizen Bakan Fahrettin Koca, Türkiye olarak, vatandaşı erken dönemde bu ilaçlarla tanıştırma noktasında kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye'de Molnupiravir ilacını yerli olarak üretmek için lisans başvuruları aldıklarını belirten Bakan Fahrettin Koca, "Bu dönemde rekabetle, en düşük fiyata mal ederek vatandaşımızı en erken dönemde Molnupiravir ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu da çok uzun sürmeyecek."

"Sputnik V aşısında son durum nedir?" sorusuna Bakan Fahrettin Koca, "Onunla ilgili net bir durum yok. İki farklı dozdan oluştuğu için ilave 400 bin dozdan daha çok gelmedi. Görüşmeler devam ediyor. Diğer aşılarda bir sıkıntımız yok."

"Eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısının" sorulduğu Bakan Fahrettin Koca, mevzuat gereği 15 Şubat'tarihinde fiyat değişiklikleri olacağı için bunun gündem yapıldığını, Bakanlık olarak eczaneler, depolar ve üreticileri çok yakından takip ettiklerini, denetimleri yoğunlaştırdıklarını, ciddi bir sorun bulunmadığını dile getirdi.

Bakan Fahrettin Koca, geçen yıl grip salgının görülmediğini, bu nedenle az ilaç tüketildiğini, bu yıl için de benzer durum olabilir diye ana firmaların üretimi düşük tuttuğunu, bu nedenle grip ilaçlarıyla ilgili yer yer sorunların yaşandığını bunu da takip ettiklerini söyledi.

Aşının da bir koruyuculuk süresi var

"Avrupa'da Kovid-19 salgınına karşı yeni yasaklar gündemde. Türkiye'de yeni önlemler gündeme gelebilir mi?" sorusu üzerine Bakan Fahrettin Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye'de yeni dönemde biz kapatmalarla salgını yönetmeyi düşünmüyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirleri ve özellikle aşıyı son derece önemsiyoruz. Herkesin aşı olmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yer yer yanlış bir algıyla 'bir tane, iki tane aşı niye korumuyor' deniyor. Benzer şekilde difteri, boğmaca, tetanoz bir kere mi yapılıyor? 5 kere yapılıyor. Çocuk felci bir kere mi yapılıyor? 5 kere yapılıyor.

Tetanoz bir kere mi yapılıyor? 4 defa yapılıyor, 10 yılda bir tekrarı isteniyor. Hepatit bir kere mi yapılıyor? Çocukluk çağı aşılarının birden çok yapılmasına yüzde 98 oranında 'evet' diyoruz.

Benzer şekilde Kovid-19 ile alakalı bir aşı durumu olduğunda 'aşı bir tane niye korumuyor' diyoruz. Aşının da bir koruyuculuk süresi var. 6 ay, 8 ay, 12 ay olabiliyor."

Koronavirüs Bilim Kurulunun elindeki bilgileri değerlendirip vatandaşa ne zaman aşı olması gerektiğini söylediğini aktaran Bakan Fahrettin Koca, "Eksik aşısı olanlar yaptırmalı çünkü 60 yaş üzerinde vaka oranı yüzde 17,1 ama vefat oranı yüzde 85,7. Ne kadar önemli olduğunu söylemek istiyorum."