Ülkenin güneyinde Sicilya adası açıklarında yer alan Eolie takımadalarından Volkan adasında, volkanik faaliyetler dolayısıyla ortaya çıkan zehirli gazlar olağanüstü önlemler alındı.

thumbs_b_c_f8e15194798e7adc2e49e6d398a719f6

Volkan adasından sorumlu Lipari Adası Belediye Başkanı Marco Giorgianni, imzaladığı talimatla, zehirli gaz emisyonunun yüksek olduğu liman bölgesi ve çevresindeki 250 kişinin, tedbiren geceleri burada geçirmemesini karara bağladı.

Yüksek zehirli gaz emisyonunun tespit edildiği liman ve çevresi kırmızı bölge ilan edildi ve buralarda yaşayan kişiler, bugünden itibaren bir ay boyunca gece saat 23.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında adada daha düşük risk kategorisindeki yerlerde etraftaki diğer adalarda geceyi geçirecek.

Belediye Başkanı Marco Giorgianni de yaptığı açıklamada, söz konusu adanın liman çevresinde konaklayanların geceleri ne olduğunun farkına dahi varmadan zehirli gazdan etkilenebileceğine dikkati çekerek, bölgede derinlemesine analizler yapılması gerektiğini, bu sürede tedbiren geceleri liman çevresinin boşaltılacağını söyledi.

Adanın liman çevresinde son günlerde yapılan ölçümlerde karbondioksit seviyesi 80 tondan, 480 tona çıktı.

Sicilya Bölgesel Yönetimi de adadaki yüksek zehirli gaz oranı sebebiyle iki gün önce kriz durumu ilan etmişti. Volkan adasında yaşayanlar arasında bir süredir solunum rahatsızlıkları konusundaki şikayetlerde artış yaşandığı basına yansımıştı.