Yalova'da hayırsever tarafından yaptırılan sağlık merkezi açıldı Yalova'da hayırsever tarafından yaptırılan sağlık merkezi açıldı

Bakan Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla dün ATO Congresium'da gerçekleşen AK Parti 21. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda, asistan hekimlerin nöbet süreleri ve intern doktorların ödemelerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

fahrettin koca-3

Kuruluş yıl dönümü programına katılan bir kişinin, asistan hekimlerin nöbetlerinin daha çok olduğunu belirtmesi ve "Gençlerimizi evlendiremiyoruz." demesi üzerine, "Sistemin yükünü çeken asistan arkadaşlarımız.

Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten daha çok olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor."

Asistanların taban ücretlerinde düzenleme yapıldığını, ek ödeme yönetmeliğiyle katsayılarında artışa gidildiğini ve mesai sonrası çalışmalarının önünün açıldığını hatırlatan Bakan Fahrettin Koca, "Önümüzdeki dönemde, asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte 8'i geçmeyecek.

Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Biz nöbet ertesi 24 saatten daha çok çalışılmamasını ve bunun da 8 nöbetten daha çok olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız nöbet sayıları azalarak gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek."

İntern hekimlere asgari ücret düzeyinde ödeme

Bakan Fahrettin Koca, intern doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılacağını anımsatarak, şunları söyledi:

"İntern arkadaşlarımızla alakalı Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan böyle intern yani son sınıflarında asgari ücret kadar bir ücret müjdesi olmuştu.

Bununla alakalı bakıyorum özellikle intern arkadaşlarımız 'niye halen bu bize ödenmiyor.' Bildiğiniz gibi bu, kanunla olan bir durum.

Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek."