Dünya Sağlık Örgütü uzmanı Abdi Mahmud, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinde çevrim içi gerçekleşen basın toplantısında yaptığı konuşmada, örgütün Omicron varyantına dair yaptığı son araştırmaları basınla paylaştı.

thumbs_b_c_b5f9562fd641dac1b1535493a4a639a3

Abdi Mahmud, "Diğer varyantlardan farklı olarak Omicron'un, vücudun üst kısımlarını etkilediğini tespit ettik."

Omicron'un diğer varyantlar gibi ağır enfeksiyonlara neden olmadığını belirten Mahmud, bunun şimdilik iyi haber olabileceğini fakat emin olmak için daha fazla durum raporuna ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Abdi Mahmud, an itibarıyla Kovid-19'un yeni merkez üssünün neresi olduğu sorusuna, "Delta varyantı zamanında Doğu Avrupa uzun bir müddet merkez üssü olmuştu. Yeni varyant nerede etki göstereceğini tahmin etmek çok zor."

Omicron için ayrı bir aşı üretilmesinin gerekli olup olmadığına dair Abdi Mahmud, "Omicron'un bundan sonra nereye evrileceğini öngörmek zor. Dolayısıyla bu konuda karar almak için henüz erken."

Abdi Mahmud, olası bir Omicron aşısına dair kararın uluslararası iş birliği sonucu verilmesi gerektiğini ve bu kararın tek başına aşı üreticilerine bırakılamayacağını söyledi.