Omicron varyantına dair henüz net bir sonuca ulaşılmasa da konuya dair endişeler gün geçtikçe artarken, varlık fiyatlarına olumlu yansıdığı görülüyor.

thumbs_b_c_4813bb9e447bfdc8b85615a391fe8509

Çinli politika yapıcılarının, ekonomiyi destekleyici adımları ön plana çıkaracaklarına dair haber akışı sonrası ilk önemli adım zorunlu karşılık oranlarında geldi. Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirdiğini açıkladı.

Emlak şirketleriyle ilgili süreçte devletin sert tutumunun yumuşadığı ve bu şirketlerin fonlanmalarında kolaylık sağlanacağına dair beklentiler riskli varlıklara olan talebi artırdı.

Analistler, Çin'in söz konusu adımlarının piyasaları desteklediğini daha kapsamlı adımlar atılması yönünde beklentilerin devam ettiğini bildirdi.

Amerikan Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin videokonferans yöntemiyle Ukrayna ile alakalı görüşecek. Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması ve giderek sertleşen söylemleri sonrası gündeme gelmişti.

Dün, Kovid-19 salgınında Omicron varyantına dair endişelerin azalması ile New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,17, Dow Jones endeksi yüzde 1,87 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 değer kazandı. Bugün endeks vadeli işlem kontratlarında alıcılı seyrin hakim olduğu görülüyor.

Omicron varyantı nedeniyle Avrupa genelinde tedbirler gündemin odağında bulunsa da, dünya genelinde artan iyimserlik sonrası Avrupa pay piyasalarında da dün alış ağırlıklı bir seyir izlendi.

Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,39, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,54, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,16 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,48 değer kazandı. Endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Asya'da, Çin'den gelen haber akışıyla birlikte yoğun veri gündemi de pay piyasalarının yükseliş eğiliminde hareket etmesinde etkili oldu.

Alibaba'nın bazı üst düzey yöneticilerini değiştireceğini bildirmesinin ardından Amerika'da işlem gören hisseleri yüzde 10'dan fazla değer kazanırken, Hong Kong borsasında yüzde 10 primli seyrediyor.

Bilinen 300 milyar dolar borcu bulunan Çinli emlak devi Evergrande hisseleri güne yüzde 10 yükselişle başlamasına karşın ilerleyen saatlerde kazançlarının önemli kısmını geri verdi. Çin'de emlak şirketlerine dair borç yapılandırma süreçleri yakından izlenmeye devam ediyor.

Avustralya Merkez Bankası politika faizini yüzde 0,1 sabit bırakırken, enflasyonla alakalı yönlendirmesini değiştirmedi.

Çin'de ihracat aylık yüzde 22 ve ithalat yüzde 31,7 artışla piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşirken, Japonya'da ise öncü endeks 102,1 seviyesine yükseldi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,04, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,70, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,10 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,48 değer kazandı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, enerjisini güneşten sağlamaya başladı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, enerjisini güneşten sağlamaya başladı

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 0,89 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.927,39 puana taşıdı.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada dün, günü yüzde 0,7 artışla 13,8083'ten tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,7930 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde hazine nakit gerçekleşmeleri, yurt dışında ise Almanya'da sanayi üretimi ve ZEW beklenti endeksi, Avro Bölgesi'nde üçüncü çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve Amerika'da dış ticaret verilerinin takip edileceğini söyledi.

Kovid-19 salgınına dair gelişmelerin yatırımcıların odağında bulunduğunu söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.950 seviyesinin direnç, 1.870 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.