Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanlığına Jerome Powell'ı ve Başkan Yardımcılığına Lael Brainard'ı aday göstereceğinin açıklanması sonrası bugün Joe Biden ekonomiye dair değerlendirmeleri takip edilecek.

thumbs_b_c_b483113f977a3c2b7cd9f4c87acbb012

Dünkü açıklamasında Powell'ın istikrarlı ve kararlı liderliğinin piyasaları istikrara kavuşturmaya ve Amerika ekonomisini sağlam bir toparlanma sürecine sokmaya yardımcı olduğunu, enflasyon tehdidini ele almada ve maksimum istihdam hedefini sağlamada "doğru kişi" olduğuna inandığını söyledi.

Jerome Powell para politikası araçlarını ekonomiyi güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için kullanacaklarını söyledi.

Analistler, Jerome Powell'ın görevde kalmasıyla birlikte piyasalarda varlık alım hızının aralıktaki toplantıda değiştirilmesinin fiyatlandığını belirterek, ilk faiz artışının en geç Haziran 2022 yılında toplantıda yapılmasının beklendiğini söyledi.

Altın ons fiyatı, Jerome Powell'ın tekrar Fed Başkanlığına aday gösterilmesiyle yüzde 2,2 düşerek 1.805 dolara gerilerken, Amerikanın'nin 10 yıllık tahvil faizi 8 baz puan artışla yüzde 1,63 seviyesine yükseldi.

Dolar endeksi de yükselmeye devam ederek 96,6 ile son 16 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Brent petrolün varil fiyatı, Biden'ın Japonya, Hindistan ve Güney Kore ile birlikte petrol rezervlerini kullanmak için bir plan açıklayacağına yönelik haber akışı sonrası yatay seyirle 78,6 dolar seviyesinde bulunuyor.

New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,26 değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,05 arttı. Bugün endeks vadeli işlem kontratlarında karışık seyrin devam ettiği görülüyor.

Avrupa'da Kovid-19 gündemin odağında yer alıyor. Artan vaka sayılarından sonra Avusturya dün itibarıyla yasakları uygulamaya alırken, bu durumun bölge geneline yayılabileceği ve ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişesi, risk iştahını azaltan etkenlerin başında geliyor.

Dün, yetkililere dayandırılan haber akışına göre Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Kovid-19 salgınındaki dördüncü dalganın daha önce karşılaştıkları hiçbir şeye benzemediğini belirterek, yasakları uygulamaya almadıkları takdirde hastanelerin kapasitelerinin yetersiz kalacağından endişe duyduğunu dile getirdi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinin üretim için ara mal ve çalışan eksikliği ile Kovid-19 salgınında yeni yasaklar nedeniyle “durgunluğa doğru yol aldığını” duyurdu.

Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,27 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,78 yükseldi.

Avro/dolar paritesi ise gerilemeyi sürdürerek, Temmuz 2020 yılından beri en düşük seviye olan 1,1230'dan işlem görüyor.

Asya'da, Tayvan üzerinden Çin ile Amerika arasındaki gerginlik sürerken, Çin'in ekonomiyi destekleyeceğini yönelik beklentiler piyasalarda satış baskısını azaltıyor.

Kapanışa yakın, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,10 yükselirken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,60 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,30 değer kaybetti. Bugün, tatil nedeniyle Japonya piyasalarında işlem gerçekleştirilmiyor.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 1,04 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.755,48 puana taşıdı.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada dün 11,4737 ile zirvesini görmesinin ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 11,4160'tan işlem görüyor.

Analistler, bugün Amerika ve Avrupa'da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verileri ile Amerila'da Richmond Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini belirterek, Amerikan Başkanı Joe Biden'ın ekonomiye dair değerlendirmelerinin ise yatırımcıların odağında yer aldığını söyledi.

Kovid-19 salgınına dair gelişmeler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de oynaklığı artırabileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.760 ve 1.780 seviyelerinin direnç, 1.720 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.