Erciyes Üniversitesi projesiyle, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin Delta varyantına yönelik de çalışma başlattığını, "Delta varyantını izole ettik.

Delta varyantına karşı TURKOVAC aşımızın etkinliğini araştırıyoruz. Transgenik farelerde gönüllü serumlarında çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda sonuçlanacak.

Alfa varyantında olduğu gibi bunda çok etkili olmasını bekliyoruz. Ekibimiz hızlı bir şekilde çalışıyor, belki bir ay içinde Delta varyantına TURKOVAC'ın etkisini gösterebileceğiz."

Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat ! Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat !

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen TURKOVAC aşısında, Faz 3 çalışmaları ise Sağlık Bakanlığın koordinasyonunda devam ettiğini bir kez daha hatırlattı.

Aşının birçok merkezde gönüllülere uygulandığını, "Erciyes Üniversitesi Faz 3 çalışmalarını arkadaşlarımız takip ediyor. Çok iyi gidiyor. Biz hiç aşı olmamış vatandaşlarımızı TURKOVAC aşısına gönüllü olmaya davet ediyoruz."

Prof. Dr. Mustafa Çalış, daha önce iki doz aşı olanların TURKOVAC'ı üçüncü doz olarak yaptırmasına dair Sağlık Bakanlığın çalışma yaptığını aktararak, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımızdan iki doz aşı olanlar üçüncü doz olarak TURKOVAC yaptırabilirler. Şu an sanırım 5 merkezde yapılıyor ama Bakanlık bunu 25-30 merkez olarak hesaplıyor.

İnşallah en kısa zamanda diğer merkezler açılır. Çünkü farklı şehirlerden gönüllü başvuruları oluyor, bizler de bu merkezlerin bir an önce açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Faz-3 çalışmalarındaki gelişmeler üçüncü doz TURKOVAC çalışmalarıyla beraber, iki çalışmanın ön sonuçları değerlendirilerek, en kısa zamanda acil kullanıma geçileceğini düşünüyorum."