Geçen ay market raflarında önce bazı ürünlerin eksikliği ile kendisini gösteren tedarik krizi; kısa zamanda perakende, imalat ve enerji sektörlerinde çok ciddi aksamalara neden oldu.

İngiliz hükümeti destek istediği silahlı kuvvetler personeli 4 Ekim'den beri rafinerilerden benzin istasyonlarına ikmal yapmasına karşın ülkede akaryakıt sıkıntısı hala devam ediyor.

İngiliz Petrol Perakendecileri Derneği 12 Eylül'de yaptığı açıklamaya göre, başkent Londra ve ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan benzin istasyonların yüzde 10'unda akaryakıt bulunmuyor.

Bu sorunlardan daha fazlasını göreceğiz

Resolver UK Uluslararası Para ve Tüketici Hakları Uzmanı Martyn James, yaptığı açıklamada, yaşananların büyük bir depremin öncü şoku olabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

"Şu an sokaktaki bir erkek ya da bayan için çok endişe verici bir zamandayız. İnsanların faturaları artıyor. Sokakta satılan çok sayıda ürüne dair kıtlık endişesi var.

İnsanların panik halinde benzin alması gibi olağanüstü tepkiler gördük. İnsanlar, ulaşım için yeterli benzin olmasına rağmen akaryakıt pompalarının başında beklediler. Şimdi biz bunları yaşıyoruz. Fakat bu sorunlardan daha çoğunu göreceğiz."

İngiltere'yi krize sürükleyen olumsuz şartların son bir yılda oluştuğunu, "Fakat daha büyük sorunlar var. Sektörlerin çoğu elektrik enerjisine bağımlı durumda.

Üretim yapan şirketler için enerji giderlerinin üst limitini belirleyen bir sınır yok. Bu nedenle ileride üretimde kalmanın çok pahalı olması nedeniyle bazı işletmelerin kapanmak zorunda kaldığını görebiliriz."

Tüm bu olumsuz ekonomik gelişmelerin, AB'den ayrılan İngiltere'nin dünyanın geri kalanıyla ticaret anlaşmaları yapmayı hedeflediği bir döneme denk gelmesinin ülkenin müzakere kabiliyeti üzerinde baskı oluşturduğunu, "Dolayısıyla şu anda görünüm çok vahim."

Nakliye sürücülerinin sayısı yetersiz

Uzmanlar, İngiltere'de nakliye şoförlerin toplam sayısı halihazırda ihtiyaç duyulanın 100 bin altında olduğunu belirtiyor.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre 13 bin, nakliye sektörü çatı kuruluşu Logistics UK verilerine göre 19 bin AB'li ağır araç sürücüsü salgın döneminde ülkeden ayrıldı. 45 bin aday sürücü salgın önlemleri nedeniyle gerekli eğitim ve test süreçlerini tamamlayamadı.

Tüm bu şartlar İngiltere'yi krize sürükleyen sürece zemin hazırladı.

6 tüketiciden biri temel gıda ürünlerine ulaşamadı

Ülkede artık boş süpermarket raflarına rastlamak günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda.

Geçen 2 hafta boyunca ülkedeki her 6 tüketiciden biri temel gıda ürünlerine ulaşamadı. Yine ülkedeki tüketicilerin yüzde 25'i gıda dışındaki ürünleri temin edemedi.

Nakliye sektöründeki krizin çözülememesi durumunda tüketicilerin kış aylarında mağazalarda yer alan ürün seçeneklerinin ciddi oranda azalmasından endişe ettiği belirtiliyor. Lojistik şirketlerinin tahmini aralık ayına doğru Noel hazırlıklarıyla birlikte tedarik krizinin daha kötüleşmesi yönünde.

İngiltere'de ithalatı yapılan ürünlerin şimdiden limanlarda birikmeye başladığı, lojistik dağıtımın etkin şekilde yapılamadığı söyleniyor.

Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi Maersk, nakliye krizi nedeniyle ülkenin önemli limanlarından Felixstowe'un konteynerler ile dolu olduğunu, bu yüzden büyük yük gemilerinin alternatif limanlara gönderildiğini belirtmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ülkede yaşanan tedarik zinciri krizine rağmen bu yıl Noel döneminin geçen yıla göre daha iyi geçeceğini söylemişti.

İngiliz hükümeti, geçen ay, yurt dışından 5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 ay süreli geçici vize verileceğini açıklamıştı.

Akaryakıt fiyatları yükseliyor

İngiliz halkı akaryakıta ulaşmakta zorlanırken, pompa çıkış fiyatlarında artış yaşanıyor.

İngiltere İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı verilerine göre, benzinin litresi 1.371 sterline, dizel benzin 1.406 sterline ulaştı.

Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti

İngiltere'de akaryakıt fiyatlarında 11 Ekim Pazartesi günü itibarıyla Eylül 2013 yılından beri en yüksek seviye görülmüş oldu.

55 litrelik bir araç deposunu doldurmak için geçen yıla göre 13,1 sterlin daha çok ödemek gerekiyor.