İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşı merkezine yaptığı ziyarette Kovid-19'a dair son durumla alakalı yaptığı açıklamada, Omicron varyantının ciddi sorunlara neden olmaya devam ettiğini, hastanelerde vakaların giderek arttığını hastaların durumunun Delta varyantına yakalananlardan daha hafif olduğunu söyledi.

thumbs_b_c_a6b3225d6ca7bcd9651f36398c96d697

Başbakan Boris Johnson, "Bunu söylediğim için üzgünüm fakat şu anda hastanelerimizde yoğun bakımdaki insanların büyük çoğunluğu güçlendirici aşılarını almayanlar. Yoğun bakımdaki insanların yüzde 90'ına kadarının güçlendirici dozu almadığını söyleyen doktorlarla konuştum."

Kovid-19'la mücadelede aşıların önemine dikkati çeken Boris Johnson, "Eğer aşı olmadıysanız, hastaneye gitme olasılığınız 8 kat daha çok."

Boris Johnson, yeni yıl kutlamaları esnasında temkinli olunması uyarısında bulundu.

İngiltere'de dün 129 bin 471 Kovid-19 vakasının tespit edilmesiyle, salgının başlangıcından beri en yüksek günlük vaka sayısı kaydedilmişti.

Açıklanan sayı, Noel ve sonrasındaki tatiller nedeniyle İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki vakaları kapsamamasına rağmen, 25 Aralık'ta kaydedilen 122 bin 186'lık en yüksek vaka sayısı geçilmişti.

İngiltere'de hükümet, artan vakalara rağmen yeni yıldan önce yeni yasaklar getirmeme kararı almıştı. Galler'de gece kulüplerinin kapatılması ve İskoçya'da sosyalleşmenin sınırlandırılması kararlaştırılmıştı.