Bu yılın ilk ayında 15 milyar dolarla başlayan Türkiye'nin ihracatı, takip eden aylarda dalgalı bir seyir izleyerek yükseldi ve ekim ayında 20,8 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

thumbs_b_c_607f174c291281e1d3ff8b9c915cdd6a

Ülkenin dış satımda yakaladığı bu başarı, kendisini ihracatın ithalatı karşılama oranında gösterdi.

Ocak ayında yüzde 83,2 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı sonraki aylarda dalgalı bir seyir izledi. Bu oran temmuz ayında yüzde 79,3 ile bu yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bu aydan sonra düzenli artış gösteren ihracatın ithalatı karşılama oranı, ağustos ayında yüzde 81,6, eylül ayında yüzde 89,1 ve ekim ayında tüm zamanların en yüksek değeri olan yüzde 93,4'e çıktı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dış ticaret rakamlarını açıkladığı dünkü basın toplantısında, ihracatın ithalatı karşılama oranı devamlı artış eğiliminde olduğunu belirterek, "Göreceksiniz çok kısa zaman içinde dış ticarette fazla veren Türkiye hedefine ulaşmış olacağız."

TİM Başkanı İsmail Gülle, ekim ayı ihracat rakamlarıyla birlikte elde edilen en önemli göstergelerden birinin ihracatın ithalatı karşılama oranı olduğunu söyledi.

TİM Başkanı İsmail Gülle şunları söyledi:

"Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefi gerçekleşecek. Belki 100'üncü yılda bu hedef yakalanacak. Bizim hedefimiz 2026 yılında 300 milyar dolar ihracat. İnşallah 2026 yılında 300 milyar dolar ihracatı gerçekleştirdiğimiz zaman bu dengeyi yakalamış ve geçmiş oluruz ümidi ve beklentisindeyim."