Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, İran devlet donanmasına ait helikopterin Amerika’nın USS Essex savaş gemisini taciz ettiğini teyit etti.

thumbs_b_c_5c933315f441d4c607963e20139b2975

Helikopterin tehlikeli ve profesyonel olmayan bir şekilde gemiye yaklaştığını, "Essex'in iskele tarafından 25 yard açıkta alçak bir noktada, okyanus yüzeyinden 10 fit yükseklikte uçarak geminin etrafında üç defa daire çizdi.

Ayrıntılara girmeden Essex'in mürettebatı, ihtiyaç duydukları uygun kuvvet koruma önlemlerini aldı ve uluslararası hukuka uygun olarak hareket edildi."

Bu mesafenin çok yakın olduğu ve bu kadar yakına gelen bir hasım platformuna neden herhangi bir müdahalede bulunulmadığını sorması üzerine Kirby, angajman kurallarına girmek istemediğini ve Washington’dan ziyade Tahran’a Amerikan gemisine neden bu kadar yaklaştıklarını sormak gerekli.

İran'ın bu konudaki yaklaşımının belli olduğu ve Amerika’yı orada rahatsız edip bölgeden çıkarmak istediği şeklindeki sorusuna, angajman kuralları konusuna girmeyeceğini ve geminin komutanının tüm gerekli yetkileri elinde bulundurduğunu söyleyerek cevap verdi.

Daha önce İran Devrim Muhafızları Ordusu'na ait unsurlar Amerika gemilerini bölgede taciz ederken, bu sefer İran devlet donanmasının bu tür faaliyetlerde bulunması dikkat çekti.

Amerika'nın İran ile nükleer programı konusunda yaptığı görüşmelerin zarar görmemesi için Amerikan ordusunun İran güçlerinin tacizine göz yumduğu belirtiliyor.