Antalya'da düzenlenen Türk Yoğun Bakım Uzmanları 19. Ulusal Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısına katılan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Sema Kultufan Turan, yaptığı açıklamada, salgın sürecinde aldıkları tedbirler sayesinde yoğun bakımlarda sorun yaşanmadığını söyledi.

Salgının bir anda bitmediğine değinen Sema Kultufan Turan, pik dönemlerde yoğun hasta görebildiklerini, mevsimsel değişimlerle birlikte yine hasta sayılarında artışlar olabileceğini dile getirdi.

kovid-19-36

İşçi Alımı Heyecanı Atama Kuraları Yaklaşıyor İşçi Alımı Heyecanı Atama Kuraları Yaklaşıyor

Griple direnci düşen hasta Kovid-19'a enfekte olabilir

Etkin ve ciddi şekilde bulaşan bir virüsle uğraştıklarını anlatan Sema Kultufan Turan, şunları söyledi:

"Önümüzdeki kış ayları bizim için önemli. Mevsim değişikliklerinde özellikle yeni etkenler, yeni mevsimsel grip etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında  artış olabilir.

Her iki viral etkenle birlikte grip ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtileri olan birisinin Kovid-19 olmadığı anlamına gelmiyor.
Mevsimsel grip olan birisinin vücut direnci düştüğü için iyileşme periyodunda yeniden Kovid-19'a enfekte olabilir. Onun için özellikle 65 yaş üzerindekilerin mutlaka grip aşısı Kovid-19 hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor."

Kişisel tedbirlere dikkat edilmesini isteyen Sema Kultufan Turan, "O yüzden halkımıza bu salgının bir anda bıçakla kesilir gibi bitmeyeceğini söylemek zorundayız.

Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya devam edin. Benim en büyük önerim şu olacaktır. Eğer viral semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole edin ya da diğer insanlarla iletişiminizi azaltın.

Maskenizi takın ve etrafınızı, sevdiklerinizi korumaya devam edin. Çünkü sevdiklerimizi kaybettik, çok sayıda can gitti. Her biri bizim için çok üzücüydü."

Yeni bir varyant yok ama bu olmayacağı anlamına gelmez

Hastalık semptomu taşıyanların çok daha dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Sema Kultufan Turan, yeni bir varyantın söz konusu olmadığını bunun yeni varyant ortaya çıkmayacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Hastanelere mevsimsel grip şikayetiyle hastaların başvurduğunu dile getiren Sema Kultufan Turan, şöyle devam etti:

"İleri yaş grubu çok daha fazla etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini ayrıca uyaralım istiyorum. Çünkü mevsimsel grip etkenlerine ve Kovid-19 ile ilişkili aşılarını mutlaka olmalılar.

Çünkü hastalık bu bireylerde daha ağır seyrediyor. Kendilerini korumak adına aşılama konusunda hassasiyetlerini yüksek tutmalarını rica ediyoruz. Aşıların özellikle kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasını öneriyoruz.

Kasım ayından sonra koruyuculuğu açısından sıkıntı olabilir. O yüzden bir an önce kışın soğuk aylarına girmeden aşılamalarını bitirmelerini öneriyoruz."

Sema Kultufan Turan, hastanelere başvuran Kovid-19 hastalarında bazı dönemlerde azalma, artma olabildiğini aktararak, salgın boyunca Avrupa'daki artışa paralel Türkiye'de 2-3 hafta içinde artış gerçekleştiğini hatırlattı.

Aralık ve ocak aylarında özellikle dikkat edilmesini isteyen Sema Kultufan Turan, "Artış olabilir dikkatli olmak gerek. Virüs hastalık şiddetini hafifletti enfekte kişi sayısı yüksek olabilir."

Editör: Kadir KURTAY