İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği'nde kış dönemi ödemelerinin başladığını bildiren Derya Yanık, "Başvuruda bulunan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon liralık destek verdik."

thumbs_b_c_638df7e9007f1622a8becf00df8bc0c2

Zaferin 108. yıl dönümü! Erdoğan'dan Çanakkale mesajı Zaferin 108. yıl dönümü! Erdoğan'dan Çanakkale mesajı

Derya Yanık, doğal gaz altyapısı bulunan 603 ilçede ikamet eden ve ikamet adresinde doğal gaz aboneliği olan bütün ihtiyaç sahiplerinin destekten yararlanabildiğini belirtti.

Daha çok hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler yapılıyor

Doğal Gaz Tüketim Desteği'nden daha çok hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Derya Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği'nde kış dönemine dair başvuruların sürdüğünü açıkladı.

Derya Yanık, "Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi ve kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek."

Doğal Gaz Tüketim Desteği'nden faturalı ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğini bildiren Derya Yanık, "Vatandaşlarımız, e-Devlet'ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT'ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın destek miktarı kartlarına yatırılacak."

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacak

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara ya da hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını anımsatan Derya Yanık, vatandaşların başvuru esnasında hastalıklarına dair rapor bilgilerini sisteme işletmesi gerektiğini belirtti.

Derya Yanık, hastaların yaşadığı hanelere, belirlenen destek tutarına ek olarak yüzde 5 ek ödeme yapılacağını açıkladı.

Doğal Gaz Tüketim Desteği'nden yararlanma kriterleri

Açıklamada, Doğal Gaz Tüketim Desteği programından yararlanmak isteyen vatandaşlar için gerekli kriterlere yer verildi.

Başvuru sahibinin, Türk vatandaşı olması, e-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması, hakkında ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte sağlaması gerekiyor.