Grip mevsiminin gelmesiyle vatandaşların gripten korunmak için aşılarını yaptırmaya hazırlandığını, "3,5 milyon grip aşısı eylül ayı içinde eczanelere gelmeye başlayacak.

grip aşısı

Aşı yaptırma hakkı olan hastalar aile hekimliklerine reçete yazdırıp aşılarını eczanelerden alabilecekler. SGK ödeme listesinde olmayan grip aşısının da fiyatı 243 lira olup eczanelerden ücretli olarak verilmeye başlanacaktır."

Aşıların günümüzde kullanılan en güvenli, etkili ve maliyeti en düşük koruyucu tıbbi uygulama olduğunu, grip aşısının her yıl yüz binlerce vakanın önüne geçip, binlerce ölümü engellediğini söyledi.

Mevsimsel gribe karşı etkin korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır

Bakan Koca: Uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız Bakan Koca: Uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız

Nurten Saydan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde her yıl gripten kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini bulduğunu belirtti.

Bu verinin gribin ciddi bir hastalık olduğunu gösterdiğini aktaran Nurten Saydan, şunları söyledi:

"Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir.

Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle eskiden geçirilmiş grip hastalığı veya uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır.

Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Eylül ve kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış kişiler mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu 6 ila 8 ay sürer."

Nurten Saydan, grip aşısının 6 aydan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerjisi olanlara uygulanmaması uyarasında bulunarak, "Gelecek 3,5 milyon grip aşısının 85 milyon vatandaşa yetmeyeceği aşikar.

Bu yüzden TEİS olarak inanıyoruz ki bakanlığımız tarafından getirilen aşı sayısı kademeli olarak arttırılacak, ilerleyen günlerde yeterli sayıda aşı alımı yapılarak riskli gruptaki vatandaşlarımızın hepsi aşılanacaktır."