Fed, aynı zamanda bankanın yönetim kurulu üyesi olan Lael Brainard'ın Fed Başkan Yardımcılığına adaylığı kapsamında Amerika Senatosu'nda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.

thumbs_b_c_4d3ab489f2ab5062f991aed1e445208b

Lael Brainard, Amerika ekonomisinin büyümedeki en güçlü toparlanmayı ve işsizlikteki düşüşü gördüğünü söyledi.

Geçen yıl işsizliğin 2,8 puan düştüğünü gösteren Lael Brainard, büyümenin yüzde 5,5 civarında olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Lael Brainard, "enflasyon çok yüksek ve ülke çapında çalışan insanlar maaşlarının ne kadar ileri gideceği konusunda endişeli.

Para politikamız, herkesi kapsayan bir toparlanmayı sürdürürken enflasyonu yüzde 2'ye indirmeye odaklı. Bu bizim en önemli görevimiz."

Salgın zorluklar yaratmaya devam ediyor

Ekonominin bugün istenilen şekilde ilerleme kaydettiğini salgının zorluklar yaratmayı sürdürdüğünü söyleyen Lael Brainard, "Önceliğimiz, elde ettiğimiz kazanımları korumak ve tam toparlanmayı desteklemek."

Gelişen ekonomik koşullara duyarlı para politikasını desteklediğini söyleyen Lael Brainard, bu yaklaşımın düşük enflasyon ve milyonlarca istihdamla kayıtlardaki en uzun toparlanmanın sürdürülmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Lael Brainard, Fed'in fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin peşinden gitmeye ve ülkenin finansal sisteminin gücü ile direncini korumaya kararlı olduğunu, aynı zamanda bankanın bağımsızlığı ve tarafsızlığına da bağlı olduğunu söyledi.

Amerikan Başkanı Joe Biden, 22 Kasım 2021 yılında Fed Başkanlığına Jerome Powell'ı, Başkan Yardımcılığına Lael Brainard'ı aday göstermişti.