Avrupa'da enerji krizinin yaşandığı bu dönemde, Türkiye'nin bölge ülkelerine göre arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada olduğunu söyleyen Fatih Dönmez, şunları söyledi:

"Teknik altyapı noktasında güçlü bir durumdayız. Uluslararası boru hatları, yer altı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU tesislerimiz gibi sistemi ciddi oranda besleyen kaynaklara sahibiz.

Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için ek kaynak görüşmelerimiz devam ediyor.

Öncelikle ülkemizin uzun dönemli doğal gaz anlaşmaların olması elimizi rahatlatan bir unsur. Doğal gaz ihtiyacımızın bu sene yüzde 20 artmasını öngörüyoruz. Farklı tedarik kanallarından ilave talebi karşılamak üzere planlamalarımızı kış şartlarına göre devamlı güncel tutuyoruz."

Dünya genelinde rekor seviyede artan enerji fiyatlarından Türkiye'nin de etkilendiğini, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz.

Bakan Vedat Bilgin'den taşeron işçilerle ilgili açıklama Bakan Vedat Bilgin'den taşeron işçilerle ilgili açıklama

Elektrikte yaptığımız sosyal destek yardımlarıyla bugüne kadar 2,1 milyon haneye 3,1 milyar liralık destek sağladık. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız."

Karadeniz'de çalışmalar takvime uygun ilerliyor

Bakan Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Karadeniz'deki çalışmalara destek vermek için bölgeye gittiğini söyledi.

Filyos'ta sondaj kulesinin tekrardan montaj sonrasında Yavuz gemisinin Karadeniz'deki ilk sondajına başlayacak.

Karadeniz gazında çalışmaların takvime uygun ilerlediğinin altını çizen Fatih Dönmez, "Hedefimiz gazın 2023 yılında sisteme bağlanması ve ilk faz gaz akışının sağlanması. Bu rezerv, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye'nin yıllık iç tüketiminin üçte birini karşılar hale gelecek."

YEKA GES-5 yarışmalarının başvurularını 12 Ocak' tarihinde alacağız

Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin gündeminde ilk sıralarda olduğunu belirterek, Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasının iklim değişikliğiyle mücadelede en önemli argüman olacağını söyledi.

Türkiye'nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünün 52 bin megavatın üzerinde olduğunu aktaran Fatih Dönmez, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yenilenebilir enerjide rüzgar ve güneş enerjisini yaygınlaştırmak için 4 bin 500 megavatlık yeni YEKA yarışmalarımızın ilanına çıktık. Toplam 2 bin megavat gücündeki YEKA RES-3'ün başvurularını 14 Aralık' tarihinde alacağız.

75 şehirde 42 bağlantı noktasında yapacağımız YEKA RES-3, 20-90 megavat arasında değişen kapasitelerde olacak. YEKA GES-4'ün başvurularını 30 Mart 2022 yılında alacağız.

3 şehrimizde toplam 1000 megavatlık kapasite tahsisi ayırdığımız YEKA GES-4'ü, 50 ila 100 megavatlık yarışmalar halinde yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de ilanına çıktığımız YEKA GES-5 toplam 1500 megavat gücünde olacak. 23 şehir ve 76 bağlantı noktasında yapacağımız YEKA GES-5 yarışmamızın başvurularını 12 Ocak 2022 yılında alacağız."