Küresel piyasalar, Fed yetkililerinin enflasyon konusunda daha alınacak önemli bir mesafe bulunduğuna işaret etmesiyle karışık bir seyir izliyor.

borsa-7

Dün açıklamalarda bulunan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Fed'in enflasyonla mücadelede önemli bir yolu olduğuna dikkati çekerken, bankanın yakında faiz artış hızını yavaşlatabileceğini söyledi. Buna karşın, Brainard faiz artışındaki yavaşlamanın ne zaman yapılacağına dair bir ipucu vermedi.

kuresel-piyasalar-karisik-bir-seyir-izliyor

Brainard'ın açıklamalarıyla tahvil piyasalarında satış baskısının arttığı görülürken, Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi 5 baz puan artışla yüzde 3,88'e çıktı.

piyasa678-MLce_cover

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in aralık toplantısında yüzde 81 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 19 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

küresel-piyasalar-1

Gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi ile 3 alık hazine bonosu getirisi arasındaki fark eksi 20 baz puanda bulunuyor.

yabancı borsa

Amerika başta olmak üzere dünya genelinde artan resesyon endişesi emtia fiyatlarını baskılarken, dün yüzde 3,4 değer kaybeden Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 0,3 artışla 92,1 dolardan işlem görüyor.

Amerika ile Çin arasındaki gerilimi azaltacak adımların atılması risk algısını törpülüyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, G20 Zirvesi için gittiği Endonezya'nın Bali Adası'nda Amerika Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede, Çin'in mevcut uluslararası düzeni değiştirmeye, Amerika'ya meydan okumaya ve onun yerini almaya niyeti olmadığını belirtti.

Amerika'da devam eden seçimlerde dün Demokratlar Senato'da çoğunluğu garantilerken, Temsilciler Meclisi'nde 217 sandalyeye ulaşan Cumhuriyetçilerin burada üstünlüğü ele geçirmesi bekleniyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,89, Nasdaq endeksi yüzde 1,12 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,63 değer kaybetti. Amerika'da endeks vadeli kontratlar yeni güne yükselişle başladı.

Avrupa'da tarafında, bugün yoğunlaşacak makroekonomik veri takviminin varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Dün sözle yönlendirmelere devam eden Avrupa Merkez Bankası ECB yetkilileri bölge ekonomisine dair endişeleri artırırken, faiz artışlarına karışık mesajlar verdi.

ECB Başkan yardımcısı Luis de Guindos, bankanın talebi azaltma üzerine yoğunlaşması gerektiğini belirtirken, para politikası adımlarının likidite sıkıntıları doğurabileceğini ve bankaların bu konuda teyakkuzda olması gerektiğini bildirdi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau Amerika'da enflasyonun tepe yapıyor olmasının olumlu olduğunu belirterek, Avro Bölgesi'nde çekirdek enflasyonun yavaşlama sinyali vermesiyle faiz artışlarına ara verilebileceğini söyledi.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren teklif Meclis'ten geçti Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren teklif Meclis'ten geçti

ECB Kurul üyesi Fabio Panetta ise agresif sıkılaşmanın oluşturabileceği sıkıntılara dikkati çekerek, bunun tavsiye edilemeyeceğini dile getirdi.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,92, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,62, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,22 ve İtalya'da FTSE MIB endeksi yüzde 0,58 değer kazandı. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Asya'da borsalar, yavaşlayan Çin ekonomisine hükümet desteğinin artacağına yönelik beklentilerle pozitif seyrediyor.

Bugün bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Çin'de sanayi üretimi ekim ayında yüzde 5 artsa da beklentilerin altında kalırken, perakende satışlar artış tahminlerinin aksine yüzde 0,5 azaldı.

Japonya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,2 daralırken, eylül ayında sanayi üretimi yüzde 1,7 geriledi.

Söz konusu veriler özellikle Çin hükümetinin ekonomik aktiviteyi güçlendirmek için başlattığı adımların güçlü şekilde devam edebileceği beklentisini desteklerken, kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,3, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 3,2 yükseldi.

Çin borsası 31 ekim de gördüğü dip seviyenin yüzde 8, Hong Kong borsası yüzde 24 üzerine çıktı.

Yurt içinde, BIST 100 endeksi dün yüzde 2,57 artarak 4.570,20 puanla rekor kapanış gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviyeyi 4.571,16'ya taşıdı.

Dolar/TL dün yüzde 0,3 artışla 18,6043'ten kapanmasından sonra, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,5940'tan işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında İngiltere'de işsizlik, Almanya'da ZEW beklenti endeksleri, Avro Bölgesi'nde büyüme ve Amerika'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin açıklanacağını kaydederek, Fed ve ECB yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.620 ve 4.670 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını aktaran analistler, 4.550 ve 4.500 puanın destek konumuna gelebileceğini söyledi.