Değerli okuyucularım bu hafta sizlerle birçoğumuzun duyduğu fakat tam olarak ne olduğunu bilmediği bir konu olan detoks hakkında konuşacağım. Birkaç günlük detokslarla kilo kaybetmeye çalışmak ve bu süreç bittikten sonra tekrar eski beslenme düzenine dönmek sizce ne kadar doğru?

Detoks sistemi, vücutta oluşan radikal maddelerin nötrlenmesi ve vücuttan atılması için gerçekleşen işleme verilen isimdir. Öncelikle şu konuya açıklık getirmeliyim ki detoks ister bedensel ister ruhsal temizlenme için yapılmış olsun kilo vermek için yapılmamalıdır. Tabi ki detoks sürecinde vücudumuza giren besin maddelerine dikkat ettiğimiz için bir miktar kilo kaybı yaşanması doğaldır fakat asıl amaç bu olmamalıdır. Amacımız bedenimizi temizlemek ve yaşam kalitemizi arttırmaya yönelik olmalıdır.

 Metabolizmamız çalıştığı sürece, vücudumuz her saniye radikal madde, toksin üretir ve bu maddeleri etkisiz hale getirerek kendinden uzaklaştırır. Yani vücudumuz kendi kendini arındırmak için kusursuz tasarlanmıştır. Bu radikal maddeler; vücudumuzun doğal işleyişi sonucu oluşan atık maddeler, yüksek miktarda ısıl işleme maruz kalmış besinlerdeki toksikler, besinlerdeki kimyasallar ve tarım ilaçları, alkol, sigara, çevre kirliliği, kötü beslenme sonucu vücudumuzda biriken toksinlerdir.

Sağlıklı bir beden saydıklarımdan ilk ikisini rahatlıkla tolere edebilir. Fakat diğerlerine uzun süre maruz kaldığımızda bedenimiz bunları tolere edemeyecek hale gelir ve toksinler vücudumuzda birikmeye başlar. İşte bu anda devreye vücudumuza yardımcı olmak için ve toksinleri atmaya yönelik yapacağımız beslenme değişiklikleri girer.

Detoks adı altında bizim yapacağımız şeye gelirsek bedenimizdeki birikmiş toksinleri atmaya yardımcı olmak için antioksidan maddeleri beslenmemiz ile birlikte vücudumuza almamız olacaktır. Detoksla ilgili birçok diyet çeşidi vardır. En basitleri alkol, kafein ve rafine şeker tüketimini kesmeye yöneliktir. Belli bir süre daha fazla meyve ve sebze tüketimine yoğunlaşan ya da günlerce sadece sıvı içmeyi, sonra azar azar yemeğe geçmeyi içeren katı diyetler de vardır.

Alkolü bırakıp sağlıklı bir diyet yaptığınızda toksinlerin vücudunuzdan atılacağı doğrudur. Ama bu sadece çiğ sebzeleri sıkarak içtiğinizde değil, sürekli olan bir şeydir. Zira vücudumuz özel çaylar, meyve-sebze suları veya diyetler olmadan da kendisini sürekli temizlemektedir. Bu konuda asıl yapmamız gereken sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirebilmektir. Tabi ki detoks sıvılarıyla yapılan birkaç günlük diyetleri asla yapmamalıyız, demek yanlış olur. Fakat bunun kalıcı bir çözüm olmayacağını, eski beslenme düzeninize döndüğünüzde vücuduzda yine toksinlerin birikeceği bilmeniz gerekmektedir.

DETOKS SUYU NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Detoks suyu besin değerlerini mümkün mertebe koruyarak, sebze, meyve, baharat veya kuruyemişlerin sularının sıkılmasıyla oluşturulur. Detoks suyu hazırlanırken içerikte kullanılacak malzemelerin toksin atmaya destek besinlerden oluşmasına ve karaciğer ve diğer organları desteklemeye yardımcı olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte ideal kalori ve protein miktarlarını tutturmak ve aynı zamanda lezzetli ve iyi hissettiren bir detoks suyu hazırlamak da önemlidir.

Toksik bileşenleri uzaklaştırmada bir diğer etkili yöntem de probiyotik kullanımıdır. Fonksiyonel bileşenler arasında önemli yeri olan probiyotik bakterilerin, gıdalarda ve metabolizmada toksik bileşenlerin uzaklaştırılmasında kullanılması son yıllarda birçok araştırmacı tarafından incelenmektedir. Yapılan çalışmalar, toksik bileşenleri parçalama ya da azaltma potansiyellerinden dolayı probiyotik bakterilerin besinlerle düzenli tüketilmesinin yalnız bireyin toksik bileşenlerden korunmasına değil, aynı zamanda genel sağlık durumunun iyileşmesine de katkı sağlayacağını göstermektedir.

Özetle bu tarz detokslar yapmak yerine beslenmemizdeki zararlı besinleri yavaş yavaş bırakmak daha etkili olacaktır. Bu tür kısa süreli çözümler, daha önce de belittiğim gibi uzun vadeli olarak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kadar işe yaramaz. Bu nedenle sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme sağlıklı bir beden için en etkili yöntemdir.

 

DİYETİSYEN EDANUR TUTUMLU

İnstagram:@dyt.edatutumlu