Bursa’da üniversite öğrencileri şehitler ve Filistin için yürüdü

Bursa'da üniversite öğrencileri ve akademisyenler, Pençe-Kilit Harekâtı'nda şehit olan askerleri anmak ve İsrail'in Gazze'deki katliamını protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), ve Bursa Mudanya Üniversitesi'nden akademisyenler ile idari personel, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünden başlayan yürüyüşle seslerini duyurdu.

Yürüyüşe BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Mudanya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Emin Karip, akademik ve idari personel katıldı. Yürüyüşün ardından üç üniversitenin temsilcileri, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak bildirilerini okudu.

BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Songül Akbulut Özen, Pençe-Kilit Harekâtı'nda şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet dileyerek, PKK terör örgütünü ve destekçilerini şiddetle kınadıklarını belirtti. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını eleştiren Özen, uluslararası toplumu İsrail'in hukuk tanımayan saldırılarına karşı tedbir almaya davet etti.

Özen, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılması, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrailli yetkililere karşı adil bir yargılama sürecini başlatması ve Filistin Devleti'nin kurulması çağrısında bulundu. İsrail'in insanlık dramına ve katliamlarına son verilmezse, Orta Doğu'da güvenlik ve barışın sağlanamayacağını vurguladı.

Bu önemli duruşun ardından Arapça bildiriyi BUÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Mısırlı, İngilizce bildiriyi ise Mudanya Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Fatih Yavuz okudu. Üniversiteler, hem şehitlerin anısını yaşatmak hem de Filistin'e destek vermek adına bir araya gelerek güçlü bir duruş sergiledi.

Nilüfer'de Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ile Kadın Şehitler İçin Fidan Dikimi Nilüfer'de Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ile Kadın Şehitler İçin Fidan Dikimi

AW106841_05

AW106841_03