Karbonmonoksit zehirlenmeleri, ani görme ve işitme kaybı, dekompresyon hastalığı, termal yanıkları ve beyin apsesi olan hastalara derman oluyor.

2021_Aralik_KPNL1

Merkezde aldıkları oksijen tedavisiyle sağlıklarına kavuşanlar, hastalıklarına çare bulmanın mutluluğunu bir kez daha yaşıyor.

2021_Aralik_bronks

Hastaların çelik bir kabin içinde, deniz seviyesinde atmosferik basınçtan daha çok bir basınca maruz bırakılarak yüzde 100 oksijen solumasına dayanan hiperbarik oksijen tedavisi, kentin yanı sıra çevre illerden gelen hastalara şifa dağıtıyor.

2021_Aralik_TDVO

Başhekim Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hiperbarik Tedavi Ünitesinin 2 Aralık'tarihinden beri hizmet verdiğini söyledi.

2021_Aralik_OKSJTDV

Merkezde 16 hastanın tedavisinin devam ettiğini, şu an sırada bekleyen 20'ye yakın hasta olduğunu söyledi.

Oksijenle tedavi için her geçen gün hasta sayısının daha çok arttığını, Hiparbarik Tedavi Ünitesinin şu an Adana'da kamuda açılmış ilk ünite olduğunu söyledi.

Hiperbarik tedavinin hastaların özel bir alana alınarak oksijen solutulmasıyla uygulandığına değinerek, "En çok bildiğimiz vurgun, damar hastalıkları olan diyabetik ayak dediğimiz şeker hastalığına bağlı dolaşım bozukluğu bulunan hastalarda, duyma kaybı ve karbonmonoksit zehirlenmelerinde tedavide birinci basamak olabilecek bir yöntem. Hastanemiz, Adana ve çevre illerde bu tedaviye ihtiyaç duyan hastalar için yeni bir umut kapısı, yeni bir tedavi alanı olacak."

Sualtı Hekimi ve Hiperbarik Uzmanı Dr. Hüseyin Karakaya ünitelerinde hastalara şifa olmaya çalıştıklarını söyledi.

Hiperbariğin özellikli bir tedavi alanına girdiğini, "Basınç odasında saf oksijen solutmaya dayalı bir tedavi. Amacımız hastanın kanındaki oksijen miktarını arttırarak bundan doğan faydalı etkilerden yararlanmak.

Genellikle damar yetmezliğinden oluşan oksijen yetersiz durumunda, karbonmonoksit acil tedavilerinde, ani görme ve işitme kaybı, vurgun hastalığında, kronik kemik enfeksiyonlarında yüksek miktarda oksijen vererek hastalara fayda sağlıyoruz, tedavi ediyoruz."

Ünitede açıldığı günden beri 7'si acil 36 hastayı tedavi ettiklerini, 15 hastanın seansları devam ediyor.

Hastalardan Ayşe Gül, ani işitme kaybı nedeniyle doktorunun hiperbarik oksijen tedavisi önerisiyle başladığını ve üç seans olmasına rağmen rahatsızlığında düzelme olduğunu, güzel sonuçlar aldığını aktardı.

Şeker hastalığı nedeniyle ayağında yara oluşan Metin Korkuk (60) da aldığı tedaviyle yaralarının iyileşmeye başladığını söyledi.

30 yıldır şeker hastası olduğunu ve bu nedenle sağ ayak parmaklarından ikisini kaybettiğini anlatan 72 yaşındaki Elif Özel de "2,5 ay önce sağ ayağımın topuğunda yara oluştu. Bir ay hastanede yattım. Şu an iyiyim, burayı da çok çok beğeniyorum. Allah yerden göğe kadar razı olsun. Şu an ücretsiz alıyorum bu hizmeti."

Ayak ve ellerinde çıkan yaralar nedeniyle hiparbarik oksijen tedavisi alan Döndü Kıraker (62) ise bu tedavi sayesinde yaralarının kapanmaya başladığını ve umutla iyileşmeyi beklediğini söyledi.