Rus enerji şirketi Gazprom ile Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) arasında TürkAkım boru hattı üzerinden dört yıl vadeli doğal gaz alım sözleşmesi.

Bakan Nebati duyurdu! İşte devreye alınan vergi kolaylıkları Bakan Nebati duyurdu! İşte devreye alınan vergi kolaylıkları

Gazprom'un alt şirketi Gazprom Export'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Aralık'tarihinde Gazprom Export ile BOTAŞ arasında doğal gaz sevkiyatına yönelik çeşitli anlaşmalar imzalandı.

thumbs_b_c_116ffd85b3c1662971576c767f404c98

Anlaşmalar arasında 1 Ocak 2022 itibarıyla doğal gaz sevkiyatına yönelik yeni bir anlaşmanın da olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, "BOTAŞ ile doğal gaz tedarikine yönelik yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

Sözleşme, TürkAkım doğal gaz boru hattı üzerinden dört yıl boyunca yıllık 5,75 milyar metreküpe kadar gaz arzını kapsamaktadır."

Gazprom Export'un Başkanı Elena Burmistrova, geçen yıl kasım ayında yaptığı açıklamada, Türkiye'ye doğal gaz sevkiyatını yüzde 140'a yakın artırdıklarını ve 2021 yılı sonu itibarıyla 25 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapmayı planladıklarını bildirmişti.