Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, yaptığı yazılı açıklamada, Omicron varyantı daha hızlı yayıldığına, hasta sayısını daha çok artıracağına dikkati çekti.

thumbs_b_c_82384df9b53e0fc224aa3b1ed4c52af0

Bu varyantın daha bulaşıcı olduğunun düşünüldüğünü, "Aşıya rağmen hastalık yapabilir ama mevcut aşılar ciddi hastalık ve ölüme karşı etkili olmaya halen devam ediyor."

Omicron'un kısa zaman sonra baskın varyant olmasının beklendiğini gösteren Prof. Dr. Oğuz Karabay, şu uyarılarda bulundu:

"Fakat dediğimiz gibi daha fazla ölüme yol açması beklenmiyor çünkü elde edilen tecrübelere göre daha çok hastaneye ya da yoğun bakıma yatma ihtiyacı bulunmuyor.

Temizlik önlemleri etkili oluyor. Sosyal mesafe, el yıkama, maske takma, aşı ve hatırlatma dozunu yaptırma gibi olağan tedbirlerin mutlaka sürdürülmesi gerekir.

Daha az ölüme neden oluyorsa dünya çapında hakim olan Delta varyantı dahil olmak üzere Kovid-19'un tüm varyantlarının ciddi hastalık ya da ölüme neden olabileceği unutulmamalıdır."

TURKOVAC'ın üretilmesi çok değerli

Karabay, hastalanan kişilerin kendi başlarına hangi varyantı kaptıklarını anlayamayacaklarını vurgulayarak, "Özel testler yapılmadan hangi varyant olduğunu anlamak mümkün değil.

İlk gözlemlerimize göre, Omicron vakaları hastalığı daha hafif geçiriyor ama yaşlı nüfus ve aşılanmamış kişiler hala risk altındalar."

Aşının stratejik öneme sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Karabay, "Ülkemizde böyle bir aşının üretilmiş olması çok değerlidir.

TURKOVAC inaktif aşısı, aşı için önemli olan GLP, GMP ve GCP standartlarına uygun şekilde üretilmiş olup şu ana kadar gönüllülerde ciddi yan etki bildirilmemiştir. Bu aşı sayesinde aşıya bağlı ithalatımız azalacağı gibi aşıyı farklı ülkelere sevk edebilecek hale gelmemiz gurur vericidir."