Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in, Kovid-19 Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladığı bildirildi.

Gözden kaçırmayın

MS ile Epstein-Barr virüsü ilişkisi araştırılıyor MS ile Epstein-Barr virüsü ilişkisi araştırılıyor

BioNTech/Pfizer'dan yapılan açıklamada, 18 ila 55 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinlerde Omicron özel aşı adayının "güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini" değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı belirtildi.

thumbs_b_c_3e977a91c2246171ca6b5f28adc14de0

Yapılan Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Kovid-19 aşıları, Omicron varyantı neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini belirterek, "Bu çalışma, daha önceki Kovid-19 varyantlarda olduğu gibi Omicron varyantına karşı ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası."

Yapılan Açıklamada, şirketlerin daha önce 2022'yılında 4 milyar doz Kovid-19 aşısı üretmeyi planladığı hatırlatılarak, Omicron varyantına yönelik bir aşıya ihtiyaç duyulması durumunda bunun değişmesinin beklenmediği açıklandı.

Klinik çalışmaya, 1.420 kişilik test grubunun katılacağı bildirildi.