Özel Yetenekler Yıldırım’da Yetişiyor

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, 2022-2023 yılı engelsiz yaşam okulu açılış programına katılıp yıldırım’ın özel gereksinimli bireylerine başarılı bir dönem diledi.

Bursa Elektrik Kesintisi Olacak Yerler! 21 Nisan 2024 Bursa Elektrik Kesintisi Olacak Yerler! 21 Nisan 2024

Engelli ve dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmaları ve sosyalleşmelerine katkı sağlamak amacıyla 2012 yılından bu yana çalışmalar yürütülen Engelsiz Yaşam Okulu’nda yeni dönem başladı. 2022-2023 yılı Engelsiz Yaşam Okulu açılış programına Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç ve İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Korkmaz katıldı.

Açıldığı günden bu yana 10 bin 700 özel gereksinimli bireyin yaşamına dokunulan Engelsiz Yaşam Okulu’nda ‘Müzik Akademisi’, ‘El Sanatları’ ve ‘Engelsiz Mutfak’ olmak üzere 3 alanda toplamda 13 branşta eğitim veriliyor. Sene boyunca verilen eğitimler ile; özel çocukların ve vatandaşların sosyal, psikolojik, kültürel gelişimleri desteklenirken öğrencilerin iyi olduğu alanlar keşfedilip yetenek sınavlarına hazırlanmalarına destek olunuyor. İlgi alanlarına göre tesiste eğitim alan Yıldırım’ın özel bireyleri; güzel sanatlar lisesine, konservatuvarlara ve üniversitelere yönlendiriliyor. Ayrıca belli bir aşamaya gelen ve çalışabilir durumda olan öğrenciler ise destekli istihdam projesi kapsamında istihdama kazandırılıyor. Yine merkezde, engelli ve dezavantajlı bireylerin ailelerine de eğitim ve seminerler verilerek ebeveynlerin karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalar yürütülüyor.  

10 BİN 700 MEZUN

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana gönül belediyeciliği ilkesiyle insan hayatının her alanına hizmet götürüp kırılgan noktaları sevgi, iyi niyet ve samimiyetle kuvvetlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Başkan Yılmaz, ilçede yaşayan her bireyin hayatına dokunmak istediklerini belirterek, “Yıldırım Belediyesi olarak özel durumu bulunan kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak ve onları sosyal yaşamın içinde tutmak için ‘Engelsiz Yaşam Okulumuzda’ gitar, piyano, bağlama, keman, ritim bateri, halk oyunları, el sanatları ve engelsiz mutfak gibi farklı branşlarda eğitimler veriyoruz. Bu dersler ile özel bireylerimizin eğitimine, sosyalleşmesine ve keyifli zaman geçirmesine imkân sağlıyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 476 engelli, 824 dezavantajlı bireye merkezimizde eğitim verirken 2012 yılından bu yana 10 bin 700 öğrencinin yaşamına dokunduk. Yıldırım Belediyesi olarak yüzlerde hiç eksilmeyecek tebessümler oluşturmak için çalışıyoruz.  Biz büyük bir aileyiz. Hemşehrilerimizin dertleriyle dertleniyor, sorunlar çözüme kavuşunca mutluluk duyuyoruz. Tüm bu icraatlar ‘Engelsiz Kent Yıldırım’ kimliği ile birebir uyuşuyor. Tarihi mirası, kültürü ve değerleriyle Yıldırım’ın ruhuna da çok yakışıyor” ifadesini kullandı.

“ENGELLİ DOSTU KENTLER İNŞA ETMELİYİZ”

Fiziksel engelin insanın önündeki gerçek engel olmadığının altını çizen Başkan Oktay Yılmaz, “Çünkü insan, yalnızca beden ve uzuvlardan ibaret değildir. Vizyon sahibi olmak için gözlerimizin mutlaka görmesi gerekmez. Çünkü vizyon zihin meselesidir. Cemil Meriç olmanın tek şartı vardır, o da ilme âşık olmaktır. Bilimsel çalışmalar yapmak için iki bacağımız üzerinde durmak ön koşul değildir. Bildiğiniz gibi, Stephen Hawking bilimsel çalışmalarını tekerlekli sandalyesinin üzerinde yapmıştır. Dünyanın kaderini değiştirecek bir akım ortaya koymak için, akleden bir kalpten başka hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur. Engelli bireylerin içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmak için başka bir şeye ihtiyacımız var. O da şehirleri ve ortak yaşam alanlarını tüm engel gruplarını işin içine katarak tasarlamak. Engelli dostu kentler inşa etmeliyiz. İşte tam da bu sebeple çalışmalar yürütürken ilçemizde yaşayan özel gereksinimli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak adına doğru bilinçlendirme çalışmaları yapmak bir o kadar önem arz etmekte” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç, “Milli eğitim olarak üzerimize düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz. Göreve başladığımızdan bu yana yetmediğimiz noktada Oktay Başkanımızın gücünü kuvvetini her daim sahada gördüm. Bizlere olan desteklerinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum. Allah kendisine güç ve kuvvet versin” sözlerini kullandı. Öte yandan İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Korkmaz, “Yıldırım özel bir kent. Eğitime vermiş olduğu katkılardan dolayı Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a teşekkür ederim. Engelsiz yaşam okulunda eğitim verdiğimiz evlatlarımız özel, onlara hizmet etmek ayrı özel” dedi. Konuşmaların ardından Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz protokolle birlikte Engelsiz Yaşam Okulu’nu gezerek ders gören bireylerle buluştu.

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (6)

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (5)

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (4)

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (3)

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (2)

yildirim-belediye-baskani-oktay-yilmaz-engelsiz-yasam-okulu (1)

YB (12)-2